Politik ekonomi göstergelerinin ekonomik büyüme üzerindeki etkileri: Gelişmekte olan ülkeler üzerine panel veri analizleri
The effects of political economy indicators on economic growth: The panel data analysis on development countries
  1. Tez No: 532213
  2. Yazar: RAMAZAN ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA YAPRAKLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu çalışmada, politik ekonomi göstergelerinin ekonomik büyüme sürecindeki yeri ve önemi incelenmektedir. Bu konuyla ilgili olarak literatürde yer alan başlıca teorik ve uygulamalı çalışmalar, politik ekonomi göstergelerinin ekonomik büyümeyi etkilediğini ortaya koymaktadırlar. Çalışma kapsamında, politik ekonomiye ilişkin toplam altı göstergenin 23 GOÜ'nün ekonomik büyümesi üzerindeki etkileri 1995-2016 yıllarını kapsayan bir dönem için araştırılmıştır. Bu amaçla, Rodrik, Subramanian ve Trebbi'nin üretim fonksiyonundan türetilen büyüme denklemi esas alınmış ve politik ekonomi göstergelerinin ekonomik büyüme üzerindeki etkileri panel veri analizleri kullanılarak tahmin edilmiştir. Bu kısımda yatay kesit bağımlılığı, panel birim kök, model belirleme ve sağlamlılık testlerinin yanı sıra panel veri regresyon tahminleri yapılmıştır. Panel veri regresyon analizlerinin sonuçları, politik ekonomi göstergelerinden politik istikrar, devletin etkinliği ve beşeri sermaye değişkenlerinin ekonomik büyüme üzerinde pozitif; yolsuzluk, finansal dışa açıklık ve gelir eşitsizliği değişkenlerinin ise ekonomik büyüme üzerinde negatif bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Tahmin sonuçlarına göre, GOÜ'lerde politik ekonomi göstergeleri ekonomik büyümeye olumlu/olumsuz katkıda bulunmaktadır. Sonuç olarak GOÜ'lerde politik ekonominin ekonomik büyümenin sağlanmasında etkin bir faktör olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study we analysed the role of political economy indicators in economic growth. In the relevant literatüre key theoretical and practical studies suggest that political economy indicators influence economic growth. The study also researches effects of six political economy indicators on economic growth of 23 developing countries for a period ranging between 1995-2016. For this purpose, panel data analysis based on a growth equation derived from Rodrik, Subramanian and Trebbi's production function is used in estimating political economy indicators' effect on economic growth. In this section cross-sectional dependency, panel-data unit root, data model generation, stability tests as well as panel data regression analysis are used. Results of panel-data regression analysis indicate that political economy indicators such as political stability, government efficiency, and human capital variables affect economic growth positively, while corruption, financial openness and income inequality indicators have a negative effect. According to analysis results, political economy indicators have a positive/negatif contribution to economic growth in developing countries. As a result, political economy has been found to be an effective factor in maintaining economic growth.