Türk sigorta sektöründe hayat dışı branşlarda faaliyet gösteren şirketlerin performanslarının TOPSIS yöntemi ile değerlendirilmesi
A performance evaluation of the companies operating in the non-life insurance field of the Turkish insurance sector based on TOPSIS method
  1. Tez No: 532219
  2. Yazar: BAHAR DİKME
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, Insurance
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sigortacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Türk Sigorta Sektöründe hayat dışı sigorta branşlarında faaliyet gösteren şirketlerin sayıları 2012 yılında 35, 2013 yılında 36, 2014 yılında 38, 2015 yılında 38 ve 2016 yılında ise 37 adettir. Şirket sayılarının yıllar arasında büyük değişimler ile dalgalanmadığı görülmektedir. Bu doğrultuda hayat dışı branşlarda faaliyet gösteren şirketlerin performans değerlemesinin yapıldığı çalışmada, tüm şirketler için ortak uygulanabilirlik düzeyi esas alınarak belirlenen değişkenler kullanılarak 5 yıllık verilerle değerlendirme yapılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde, Türk Sigorta Sektörü'ndeki şirketlerin faaliyet alanları ve bunlara ilişkin açıklamalar, sektörde bulunan kurum ve kuruluşlara yönelik açıklamalar yapılmış ve sektöre ait 2012 ile 2016 yılları arasındaki veriler dikkate alınarak yapılan temel göstergeler yorumlanmıştır. İkinci bölümde, tez konusunun esası olan performans değerleme sürecinin boyutları, performans yönetimi, performans göstergeleri, değerleme sürecinin aşamaları ve performans değerleme yöntemleri anlatılarak işletmeler açısından performans yönetiminin önemi vurgulanmış olup çok kriterli karar verme yöntemleri genel olarak açıklanmıştır. Son bölüm olan üçüncü bölümde ise, çok kriterli karar verme yöntemlerinden birisi olan TOPSIS (Technique for Order Preferance by Similarity to İdeal Solution) yöntemi açıklanarak aşamaları anlatılmıştır. Daha sonra literatür araştırması yapılmış ve belirlenen değişkenler ile şirketler yıllar bazında TOPSIS yöntemi uygulanarak elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The number of companies operating in the non-life insurance field of the Turkish Insurance Sector is 35 in 2012, 36 in 2013, 38 in 2014, 38 in 2015 and 37 in 2016. It's seen that there are no major fluctuations in the numbers of the companies over the years. In this study, a performance evaluation of the companies operating in non-life insurance field was done and an assessment was carried out with five-year data using variables determined on a basis of common applicability level. The first chapter of the study includes the fields of activity of the insurance companies operating in the Turkish Insurance Sector, their explanations in general terms, the explanations of the institutions and organizations in the sector, and the basic indicators revealed by considering the data for the sector between 2012 and 2016. In the second chapter, the dimensions of performance evaluation process which is the subject of thesis is explained, performance management, performance indicators, stages of evaluation process and performance evaluation methods are presented and importance of performance management with regard to enterprises is highlighted. Finally in the last chapter, multi-criteria decision-making method TOPSIS (Technique for Order Preferance by Similarity to Ideal Solution) is introduced and its explained. Following a literature review, the study presents the findings of a research conducted using TOPSIS method with the determined variables and on the basis of companies and years.