Akut solunum yetmezliği ile acil servise başvuran hastalarda yüksek akımlı oksijen tedavisi ile standart oksijen tedavisinin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparation of the efficiancy of high flow nasal cannula treatment with standart oxygen therapy in patients presenting to the emergency department with acute respiratory failure
  1. Tez No: 532220
  2. Yazar: MUSTAFA GEDİKLİOĞLU
  3. Danışmanlar: UZMAN MÜGE GÜLEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Göğüs Hastalıkları, Kardiyoloji, Anesthesiology and Reanimation, Chest Diseases, Cardiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu çalışmada akut solunum yetmezliği ile acil servise başvuran ve tedavide yüksek akımlı nazal oksijen tedavisi (YANKO) alan hastalarla, standart oksijen tedavisi (SOT) alan hastaların kan gazları ve vital bulgularındaki iyileşmenin, mekanik ventilasyon ihtiyacı gelişip gelişmediğinin, hastanede yatış sürelerinin ve prognozlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışma retrospektif bir çalışmadır. Çalışmaya 01 Mayıs 2017 ve 01 Ağustos 2018 tarihleri arasında acil servise solunum yetmezliği nedeniyle başvuran hastane otomasyon bilgi sistemi ile dosya bilgilerine tam olarak ulaşılabilen 18 yaş üstü, takipneik (solunum sayısı>25/dk), hipoksemik (arter kan gazında PaO2
Özet (Çeviri)
Comparation of The Efficiancy of High Flow Nasal Cannula Treatment With Standart Oxygen Therapy in Patients Presenting to The Emergency Department with Acute Respiratory Failure Objective: This study was aimed to compare improvement in blood gases and vital signs, whether the need for mechanical ventilation emerged or not, length of stay, and prognosis in patients who applied to emergency with respiratory insufficiency and received high-flow nasal cannula oxygen therapy (HFNC) with patients who received standard oxygen therapy (SOT). Tools and method: This study is a retrospective study. Included in the study are the patients who applied to the emergency service with respiratory insufficiency between May 1, 2017 and August 1, 2018; whose file information could be fully accessed through hospital automation information system; who were over 18 years old, were tachypneic (respiratory rate>25/min), hypoxemic (PaO2