Renal skar gelişen tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlu çocuklarda serum renalaz düzeyinin incelenmesi
Evaluation of serum renalase level in children with renal scar due to recurrent urinary tract infections
- Tez No: 532231
- Danışmanlar: PROF. DR. UMUT SELDA BAYRAKCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Çocuk Sağlığı ve Has. Hematoloji Onkoloji Eğt. Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Nefrolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: İdrar yolu enfeksiyonları, çocukluk çağında sık görülen enfeksiyonlardan biri olup, kronik böbrek hasarı ile ilişkilendirilmektedir. Vezikoüreteral reflü, ateşli İYE ile başvuran çocukların yaklaşık % 30-45'inde bulunur. Dünya genelinde son dönemböbrek yetmezliğinin % 7-17'si, Türkiye'de ise yaklaşık % 32'si VUR ile ilgilidir. Renalaz esas olarak böbrekler tarafından üretilen ve dolaşımdaki katekolaminleri azaltarak etki gösteren bir monoamin oksidazdır. Deneysel çalışmalarda, renal yetmezlikli farelerde serum renalaz konsantrasyonu düşük bulunmuştur ve ekzojen renalaz takviyesinin kan basıncını normalleştirdiği, miyokardiyal fibrozis, sol ventrikül hipertrofisi ve böbrek hasarını tersine çevirdiği gösterilmiştir. Çalışmamızda literatürdeki araştırmalar doğrultusunda; tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlu hastalarda gelişen skar ile renalaz düzeyi arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem:Araştırmamıza; Temmuz 2017-Haziran 2018 tarihleri arasında, T.C. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji Onkoloji Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi, çocuk nefroloji polikliniğine başvuran 0-18 yaş arasında olup, tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu nedeniyle izlemde olan hastalar dahil edilmiştir. Bu hastalar çalışma içerisinde“Çalışma Grubu”olarak adlandırıldı. Eşlik eden sistemik hastalığı olan, aktif İYE geçiren ve kronik böbrek yetmezliği olan hastalar çalışmaya dahil edilmemiştir. Verilerin karşılaştırılması ve sonuçların güvenilir bir şekilde değerlendirilmesi için genel pediatri polikliniklerine başvuran sağlıklı çocuklar da çalışmaya ''Kontrol Grubu'' olarak katılmışlardır. Çalışmaya dahil edilmesi planlanan hastaların başvuru yakınmaları, özgeçmiş öyküleri, demografik verileri, fizik muayene bulguları ayrıntılı olarak incelendi. Hastaların ilk başvuru ve izlemdeki belirti ve bulguları kaydedildi. Biyokimyasal veriler ve tam kan sayımı sonuçları dosyalarından, renalaz için kanın ayrıldığı vizit temel alınarak kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Urinary tract infections are one of the most common infections in childhood and are associated with chronic kidney damage. Vesicoureteral reflux is present in approximately 30-45 % of children with febrile UTI. Vesicoureteral reflux is associated with 7-17 % of end stage renal disease worldwide, while 32 % in Turkey. Renalase is a monoamine oxidase that is mainly produced by the kidneys and reduces circulating catecholamines. In experimental studies, serum renalase concentration was low in mice with renal failure and exogenous renalase supplementation was shown to normalize blood pressure, reversing myocardial fibrosis, left ventricular hypertrophy and kidney damage. The aim of this study was to investigate relationship between renalase and renal scar development in patients with reccurent urinary tract infection in correlation with medical litarature. Materials and Methods: Between July 2017 and June 2018, children who were admitted nephrology outpatient clinic in T.C. Health Sciences University, Ankara Child Health and Diseases Hematology Oncology Health Research Center with recurrent urinary tract infection between the ages of 0-18 were included in the study. These patients were called as study group. Patients with concomitant systemic disease, active UTI and chronic renal failure were excluded from the study. Healthy children who applied to general pediatric outpatient clinics participated as control group to compare the data and to evaluate the results reliably. Patients planned to be included in the study evaluated with complaints, medicalhistory, demographic data an physical examination findings. Signs and symptoms of the patients at the first admission and follow-up were recorded. Biochemical data and complete blood count results were recorded from the files based on the visit when blood was separated for the renalase.