İdiopatik intrakranial hipertansiyon fizyopatolojisine sitokinlerle bakış
An overview of physiopathology of idiopathic intracranial hypertension with cytokines
- Tez No: 532248
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN TOKUÇOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Giriş ve Amaç : İdiopatik intrakranial hipertansiyon (İİH) patofizyolojisi net olarak aydınlatılamamış, intrakranial basınç artışıyla prezente olan bir sendromdur. Progresif görme kaybı ve nükslerle seyredebilen bu ciddi hastalığın fiyopatolojisinin aydınlatılması takip ve tedavi açısından önemlidir. Çalışmada İİH hastalarında, klinik, laboratuar, norolojik bulgular ve nörogörüntüleme bulgularının değerlendirilmesi ve fizyopatolojide öne sürülen inflamatuar süreçle IL 2, IL10, IL 17A ve leptin BOS düzeylerini ölçmek amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tepecik Eğitim ve Araştıma Hastanesi'ne baş ağrısı şikayetiyle başvuran 54 hasta çalışmaya dahil edildi. 34 hastaya Modifiye Dandy kriterlerine göre İİH tanısı kondu. Kontrol grubunda ise tetkik sonuçları neticesinde primer baş ağrısı veya psödopapilödem tanısı konulan 20 hastadan oluşmaktaydı. Kontrol gurubu hastalar ayırıcı tanı amaçlı yapılan LP sonrası verilerinin kullanılmasına izin veren hastalardan oluşmakta olup bu hastaların materyalleri -80°C derece klinik labaratuarında saklanmıştır. Tüm demografik ve klinik veriler hastanemizdeki hastane bilgi yönetim sisteminden (HBYS) retrospektif olarak toplandı. İki grup demografik veriler, klinik bulgular, boy, vücut ağırlığı, vücut kitle indeksi (VKİ), nörogörüntüleme bulguları açısından birbiriyle istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Her iki grupta BOS leptin, IL 2,IL10 ve IL17 A düzeyi ELİSA yöntemiyle ölçüldü. Hasta ve kontrol grubu BOS bulguları açısından karşılaştırıldı. Ayrıca İİH hastalarının klinik bulguları, nörogörüntüleme bulguları, VKİ ve BOS açılış basıncı bulguları değerlendirildi. İİH grubunda toplanan bu veriler kendi arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki ve korelasyon açısından değerlendirildi. Çalışma öncesi etik kurul onayı alındı. Bulgular: Tüm hastalar ve kontrol grubunun BOS örnekleri çalışıldı. BOS leptin, IL 2,IL10 ve IL17 A düzeyi açısından iki grup arasında istatistiksel açıdan anlamlı fark saptanmadı. İİH grubunda BOS basıncı ile VKİ, vücut ağırlığı ve IL 2 düzeyi arasında pozitif korelasyon saptandı. İİH hastalarında BOS açılış basıncı ile MRG de İİH ile uyumlu bulgu sayısı arasında istatiksel olarak anlamlı pozitif korelasyon saptandı. İİH tanılı hastalardan MRG bulgularında papiller protrüzyon olan hastalar daha yüksek BOS basıncıyla ilişkiliydi. Tartışma ve Sonuç:Sonuç olarak çalışmamızda İİH hastalarında BOS basıncı ile beyin MR bulgularının ilişkisini ve obezite ile BOS basıncının ilişkisini gösterdik. Çalışmamızda gösterdiğimiz BOS basıncı ile MRG bulgu sayısı arasındaki pozitif korelasyon litaratürde ilk kez gösterilmiştir, BOS basıncıyla VKİ ve vücut ağırlığı arasında pozitif yönde güçlü korelasyon saptandı. Perioptik subaraknoid mesafede artış, papiller protrüzyon, posterior sklerada düzleşme saptanan İİH tanılı hastalarda bu bulgular saptanmayan İİH hastalarına göre daha yüksek BOS basınçları saptanmış olup, bu bulgu istatistiksel olarak da anlamlı bulunmuştur. BOS IL 2 düzeyi ile BOS basıncı arasında saptadığımız pozitif korelasyon İİH ve IL2 arasında bir ilişkiyi gösteriyor olabilir. Bu konuları daha net aydınlatmak için daha geniş hasta gruplarıyla daha fazla sayıda çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introductıon: Idiopathic intracranial hypertension is a syndrome with increased intracranial pressure which has an unclear pathophysiology. The explanation of the pathophysiology of this severe disease with progressive vision loss and recurrence is important in the follow-up and treatment of the disease. The aim of this study was to evaluate the clinical, laboratory, neurological and neuroimaging findings in IIH patients. Also we wanted to evaluate the levels of IL 2, IL10, IL 17A and leptin in CSF which may be related to the inflammatory process proposed in physiopathology. Material and method: 54 patients who had been previously admitted to the Tepecik Training and Research Hospital of University of Health Sciences with headache were included in the study. Thirty four patients were diagnosed with IIH according to Modified Dandy criteria. The control group consisted of 20 patients with primary headache or pseudopapiledema who had lumber puncture for differential diagnosis and whose CSF was stored at -80°C degree clinical laboratory. The informed consent was present for all the cases in archieves. All of the demographic and clinical data were collected retrospectively from the digital information system (HBYS) of our hospital. The two groups were statistically compared with each other in terms of demographic data, clinical findings, height, weight, BMI and neuroimaging findings. CSF leptin, IL 2, IL10 and IL17 A levels were measured by ELISA method in both groups. Patient and control groups were compared for CSF findings. In addition; clinical findings, neuroimaging findings, BMI and CSF opening pressure of patients whith IIH diagnosis were evaluated. These data were stastically evaluated whith SPSS Statistics 22.0. Local ethical committee approved the study. Results: The CSF specimens of all the patients and control cases were analysed. There was no statistically significant difference between two groups concerning of CSF leptin, IL 2, IL10 and IL17 A levels. CSF pressure in IIH group was positively correlated with weight, BMI and IL 2 levels. There was a statistically significant positive correlation between CSF opening pressure and number of MRI findings in IIH patients. Higher CSF pressures were measured in patients with papillary protrusion in MRI. Discussion and Conclusion: In conclusion, in our study, we demonstrated a positive relationship between CSF pressure and number of brain MRI findings. Also a relationship between obesity and CSF oppennig pressure was found in IIH patients. The positive correlation between the CSF pressure and the number of MRI findings has not been reported previously in the literature. Strong positive correlation was found between CSF pressure and BMI and weight. Higher CSF pressures were found in patients with IIH diagnosis who had increased perioptic subarachnoid space, papillary protrusion and flattening of posterior sclera in MRI compared to patients with IIH diagnosis who did not have these findings. This difference was also statistically significant. The positive correlation between CSF IL 2 level and CSF pressure may indicate a relationship between IIH and IL2. More studies with larger patient groups are needed to clarify these issue.