X-S, Cusum ve Ewma kalite kontrol grafiklerinin bir seramik karo üretim işletmesinde uygulanması
Application of X-S, Cusum and Ewma quality control charts on a ceramic tile manufacturi̇ng operati̇on
  1. Tez No: 532254
  2. Yazar: BETÜL CANAN TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM ZEKİ AKYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Kalite yönetimi günümüz koşullarında ülkeler arasındaki rekabet savaşının arkasında yatmakta ve bunu en iyi başarabilen ülke ekonomik açıdan lider koltuğuna geçmektedir. Kalite kavramı küresel rekabet ortamı ile işletmelerin ürün veya hizmet piyasasında var olmasında çok fazla önem kazanmıştır. Bu çalışmanın amacı seramik karo ürününe ait kalite seviyelerini arttırmak için kalite araçlarından kontrol grafiklerinin çizimini gerçekleştirmektir. Çalışmanın birinci bölümünde kalite, kalitenin unsurları ve kalitenin tarihsel gelişim süreci açıklanmıştır. İkinci bölümde istatistiğin kalite ile ilişkisi ve kalite kontrol grafikleri üzerinde durulmuştur. Çalışmanın uygulama aşamasında ise, Kale Seramik'ten en çok üretilen seramik karolara ait ağırlık değerlerini içeren veri alınmış. Alınan verinin kontrol altında olup olmadığını anlamak için X-S, Cusum ve Ewma kalite kontrol grafikleri oluşturulmuştur. Hedeflenen kalite düzeyini tespit etmek amacıyla oluşturulan X-S, Cusum ve Ewma kalite kontrol grafikleri aralarındaki farklılıklar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In today's conditions quality control and quality guarantee lie down behind the competition war between countries and the best succeed country comes a leader in the aspect of economy. The concept of quality has gained much importance in the global competitive environment and in the presence enterprises in the product or service market. The aim of this study is to draw the control charts from the quality tools to increase the quality levels of ceramic tile product. In the first chapter; quality, elements of quality and historical development process of quality were explained. In the second chapter relation with quality of statistical and quality control chart were focused. In the application stage of the thesis, the data including the weight values of the most produced ceramic tile from Kale Seramik were taken. X-S, Cusum and Ewma quality control charts were created to understand whether the obtained data was under control. Differences between X-S, Cusum and Ewma quality control charts were introduced to determine the targeted quality level.