Çelişmezlik ilkesinin kesinliği sorunu
The problem of the firmness of the principle of non-contradiction
- Tez No: 532258
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHBUBE NAZLI İNÖNÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada çelişmezlik ilkesinin kesinliği incelenmiştir. Çelişkiler neredeyse felsefe tarihinin başlangıcından bu yana insan zihnini meşgul etmiştir. Bazı düşünce gelenekleri çelişkileri doğru kabul ederken birçok düşünür çelişkilerin doğru olamayacağını savunmuştur. Çelişkilerle ilgili sınırları açık bir şekilde ortaya koyan isim ise Aristoteles olmuştur. Çelişkileri mantıksal, ontolojik ve psikolojik imkânsızlıklar olarak belirleyen Aristoteles, çelişmezlik ilkesinin en kesin ilke olduğunu belirtmiştir. Tüm diğer ilkelerin çelişmezlik ilkesine dayandığını ve çelişmezlik ilkesinin doğruluğunun kanıtlanmaya ihtiyaç duymadığını savunan Aristoteles'in bu görüşü 1910 yılında Jan Lukasiewicz tarafından karşı çıkılmıştır. Çelişmezlik ilkesinin kesinliği bu tarihten itibaren bir sorun haline gelmiş, bu ilkeyi reddeden ya da ihlal eden mantık ve düşünce sistemleri ortaya çıkmıştır. Çalışmamız, sorunun tarihsel arka planını görebilmek için düşünce tarihinde çelişkilere ilişkin görüşlere ve Aristoteles'in bu ilke ile ilgili tezlerine ışık tutmayı ve bu sorunla ilgili çağdaş görüşleri ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the firmness of the principle of non-contradiction. Contradictions have caused trouble for the human mind since the beginning of the history of philosophy. While some philosophical traditions considered contradictions true, many thinkers held that they are not. The first philosopher who built a framework for contradictions was Aristotle. Aristotle defined contradictions as logical, ontological and psychological impossibilities, and underlined that the principle of non-contradiction is the firmest principle. The view that all other principles are based on the principle of non-contradiction and the principle does not need proofs for its truth was denied by Jan Lukasiewicz in 1910. Thus, the firmness of the principle of non-contradiction has become a problem and it is followed by new logical and philosophical views which deny or violate this principle. We aim to shed light on the views regarding contradictions in the history of philosophy and on Aristotle's claims on the principle of non-contradiction in order to understand the historical background of the problem and to introduce the contemporary arguments concerning this problem.