Özdemir Asaf (yaşamı, sanat anlayışı ve şiirleri)
Özdemir Asaf (his life, philosophy of arts and poems)
- Tez No: 81939
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABİDE DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 284
Özet
ÖZET Cumhuriyet Dönemi Türk Şiirinin 1923-1981 yıllan arasında yaşamış şairlerinden olan Özdemir Asafj şiirlerinin yanısıra öykü, eleştiri ve özdeyiş türlerinde de eser vermiştir. Yaşadığı dönemin en üretken şairlerinden biridir. Yayınladığı yedi şiir kitabının dışında, kitaplarına almadığı yüzlerce yayınlanmamış şiiri de vardır. İlk şiirini 1939 yılında Servet-i Fünun(Uyanış)'da yayınlamıştır. İçinde bulunduğu toplumsal ve sanatsal değişimler şairin eserlerini doğrudan etkilememiştir, önce Garip sonra da HYeni şiirinden esinlenmiş ancak bunların dışında kendine özgü bir şiir anlayışı belirlemiştir. İçinde yaşadığı yoğun düşün ve duyarlıkları, çarpıcı sözcükler seçtiğini sezdirmeden, küçük dizeler içinde işlediği kısa şiirlerle vermiştir. Kendisi, çağı ve toplumu arasında bir köprü kurarak, yaşamı sorgulamış; çoğu kez öfkeli bir dille yeni taşlama biçimleri geliştirmiştir. II. kişi ile arasındaki bağıntıları derinleştirerek; yaşayışım etkileyen davranışları soyutlaşürarak bir düşünce planına yükseltir. Yaşadığı dönemin sosyo-ekonomik, kültürel ve siyasal değişimlerini şiirine yansıtmamış ve hiçbir ideolojiyi benimsememiştir. Ancak, evrensel değerleri ile inşam şiirine konu almıştır. Böylece aşktan ölüme, yalnızlıktan akla kadar pek çok temayı işlemiştir. Akılda kalıcılığı kolaylaştıran ses ve sözcük yapısıyla özdemir Asaf in şiiri çok okunanlar arasında yer almıştır. Ancak onun düşünce ile bağlantısı ve çelişmeli, oyunlu bir mantıkla kurduğu şiiri yeterince anlaşılamamıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY özdemir Asaf, who lived between 1923-1981 and was one of the poets in the Republic Era of Turkish Poetry, produced pieces of work in the genre of short story, critisism and aphorism as well as poetry. He is one of the most productive poets of era he lived in. Apart from the seven poem books he published, there are hundreds of others belonging to him. He published his first poem under the name of Servet-i Fünun (Uyanış)'in 1939. The artistic and social changes which he was involved has not directly influenced his works. He was firstly under the influence of Garip and then inspired by II. Yeni trend in poetry; however, he was able to maintain his unique insight of poetry. He managed to reflect the intense thoughts and sensitivity he possesed in his short poems, which he composed in short lines, without making clear the fact that he used striking words. Bridging between himself and the age and society, he not only interrogated the life but he also developed new sorts of satire in a raged tongue. Deepening the relation between him and the second person, he raised the behaviours affecting living to a plan of thinking by abstracting them. He has neither reflected the socio-economic, cultural and political changes in his poems nor adopted any ideology as his own. However, he used the human as his theme with his own universals. Therefore, he was able to deal with a lot of subjects from love to death and loneliness to wit. Owing to the word and sound stucture which make them easy to remember, özdemir Asaf s poems have always been among the ones most frequently read. Nevertheless, his poems have not been adequately and effectively coprehended with respect to their relation with thought and the contradictory and tricky logic system in which they are composed.