Türk Vergi Hukukunda zamanaşımı müessesesi
Establishment of limitation Turkish Tax Law
  1. Tez No: 532276
  2. Yazar: UĞUR ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF SİBEL ÇAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Zamanaşımı, hukuk düzeni içerisinde, zaman olgusu referans alınarak belirlenmiş bir kavramdır. Zamanaşımını, yasanın belirttiği şartlar altında, bir sürenin geçmesiyle bir hak kazanmak, bir yükümlülükten kurtulmak, bir hak veya yetkiyi kaybetmek gibi bir sonuç doğuran, başlangıcı ve sonu belirli bir zaman parçasıdır. Bu hususlar dikkate alınarak hazırlanan bu çalışma da vergi hukukunda zamanaşımı kavramının ayrıntılı olarak incelenmesi, vergi hukukunda zamanaşımına neden ihtiyaç olduğunun tartışılması, kanunlardaki yeri ve vergi hukukundaki zamanaşımı türleri incelenmektedir. Bu noktada öncelikle zamanaşımı konusunda teorik bilgilere yer verilmiş ve zamanaşımına ilişkin vergi uygulamalarındaki sorunlar ve bu sorunlara ilişkin yargı kararları dikkatle incelenmiştir. Söz konusu sorunlara yönelik birtakım öneriler sunularak değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Lapse of time is a concept, within the law order, which is determined in reference to time fact. The lapse of time, under the indicated circumstances by the law, can be described as duration of time which can result in to be entitled, to be discharged from an obligation, to lose right or authority during the allocated time period. This study has been prepared under the lights of these issues and aimed to investigate the phenomena of the lapse of time on taxation law in detail by discussing the reasons of the need of lapse of time in tax law, its importance in the law and the types of lapses. At this point, primarily, theoretical information has been elucidated and the problems of the application of tax in relation to the concept of the lapse of time and the jurisdictional decisions on the matter have been investigated intently. It has been evaluated by putting forward some proposals on the relevant issues.