6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu ışığında arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinde yüklenicinin temerrüdü ile temerrüdünün hüküm ve neticeleri
The default of contractor and its legal effects and conclusions in construction agreement in return for landshare
  1. Tez No: 532275
  2. Yazar: ÜMİT İLKER ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BENGİ SERMET SAYIN KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesi, eser sözleşmesi çeşitlerindendir. Ayrıca, arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesi, taşınmaz satım sözleşmesi ile eser sözleşmelerinin unsurlarını barındıran karma nitelikte bir sözleşmedir. Bu sözleşmede arsa sahibi, sahibi olduğu arsasının belli bir payını yükleniciye devrederken yüklenici de sözleşme konusu yapıyı meydana getirir ve onu teslim eder. 6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu'nda özel olarak düzenlenmemiş olsa da, insanların ihtiyaçları gereği uygulamada sıklıkla akdedilen bir sözleşmedir. Suigeneris yapıda olan bu sözleşmede ortaya çıkan sorunlardan en önemlilerinden biri yüklenicinin temerrüdüdür. Borca aykırılık hallerinden olan temerrüt, genel olarak, yüklenicinin sözleşme edimi olan yapının inşasının ifasında gecikmesi olarak tanımlanabilir. Temerrüt müessesesi arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinde farklı türlerde kendisini göstermektedir. Bunlar da temerrüt ve teslimde temerrüt olarak iki ana temerrüt hali olarak gösterilebilir. Yüklenicinin bu şekilde temerrüde düşmesiyle taraflar arasında birtakım hukuki neticeler ortaya çıkmaktadır. Hatta bazı durumların oluşmasıyla üçüncü kişiler ve onların hakları da bu temerrüt durumundan etkilenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Construction agreement in return for landshare is a kind of a contract of construction. In addition to this, the contract is a mixed contract such that it contains the factors of both the selling agreement and constraction contract. In construction agreement in return for landshare, land owner assigns a certain share of his land to the contractor. On the other hand, the contractor of the agreement builds the construction and delivers it to the land owner. It is not regulated in Turkish Code of Obligation (The law no: 6098) and frequently but in practice signature of the contract is due to people's demand. The most important problem in the contract that is unique characteristics is the default of contractor. Generally, the default is a delay of fulfillment of the contract. There are lots of types of the default in construction agreement in return for land share and these are occured as in work and in delivery. Legal effects and conclusions are getting to be come to exist between parties together with default. Moreover, third party and their rights are getting to be affect because of the situation.