Almanya Köln şehrindeki Türk müziği eğitimi veren kuruluşlar
Institutions providing training in Turkish music in Germany cologne
- Tez No: 532304
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMİT ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Kültür ve sanat, toplumun asırlarca biriktirip sahip çıktığı ve günümüze kadar geliştirerek getirdiği en önemli hazinedir. Müzik ise bu hazinenin içinde önemli bir yere sahiptir. Almanya'da yaşayan vatandaşlarımız söz konusu olduğunda ise kültürlerini koruyabilmeleri için sanat ve özellikle müzik sanatı akla ilk gelen konulardan bir tanesidir. Sözü ve ezgiyi birlikte barındıran müzik sanatı, bu büyük toplum kesimi için kendi dilini ve kültürünü yaşayabilme ve yaşatabilme bakımından oldukça önemli bir yere sahiptir. Gurbetçi diye de tanımlanan vatandaşlarımız, bir taraftan Alman toplu ile uyumlu yaşamanın yollarını ararken diğer taraftan içgüdüsel, doğal ve insancıl olarak kendi kültürüne sahip çıkmanın çabasında olmuşlardır.
Özet (Çeviri)
Culture and art are the most important treasures that society has accumulated over many centuries and brought up to date and developed. Music has an important place in this treasure. In the case of our citizens living in Germany, art and especially music art is one of the first to come to mind in order to protect their culture. The art of music, which contains both words and melodies, has a very important place in terms of living and living its own language and culture for this great society. Our citizens, also defined as expatriates; on the one hand looking for ways to live in harmony with the German collective, on the other side in the struggle to have their own cultural, natural, and humanistic cultures.