Almanya'da yaşayan okul öncesi Türk çocuklarının karşılaştığı kültürel sorunlar: Köln örneği
Cultural problems faced by Turkish preschool children living in germany: Cologne example
- Tez No: 830431
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KURUDAYIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yurt Dışındaki Türk Çocuklarına Türkçenin Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Almanya'daki Türk çocukları iki kültür arasında yetişmekte ve buna bağlı olarak iki kültürün izlerini de taşımaktadır. Aile içerisinde kendi kültürel değerlerini; dilini, dinini ve geleneklerini öğrenirken, Alman anaokullarında ise yeni bir kültür, dil ve din ile tanışırlar. Bu çalışma, Almanya'nın Köln–Chorweiler bölgesinde yaşayan Türk çocuklarının okul öncesi (Kita) karşılaştıkları kültür, dil, din ve yaşam tarzı problemlerini betimlemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu Almanya'nın Köln bölgesinde yaşayan 72 Türk aile ve 14 Türk öğretmen oluşturmaktadır. Karma yöntem olan bu araştırmada, Türk ailelere anket uygulanmış ve çalışmanın amacı doğrultusunda daha kapsamlı bilgiye ulaşmak için 2022/2023 eğitim-öğretim yılında farklı anaokullarında görev yapmakta olan Türk öğretmenlere hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu gerçekleştirilmiştir. Böylelikle bu çalışmada hem nicel hem de nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Türk aileler ile yapılan anketlerden elde edilen veriler SPSS programında betimsel analiz yöntemi ile çözümlenmiştir ve Türk öğretmenler ile yapılan görüşmelerden elde edilen veriler, içerik analiz yöntemi ile değerlendirilmiştir. Çalışma sonucu toplanan veriler tablolar halinde gösterilmiş, araştırmanın sonucunda Almanya/Köln şehrinde yaşayan okul öncesi Türk çocuklarının kültür problemleri birebir incelenmiş, alınan veriler değerlendirilerek sonuçlar bağlamında öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Children of Turkish origin in Germany are growing up between two cultures and, as a result, carry traces of both cultures. Within the family, they learn their own cultural values such as language, religion, and traditions, while in German preschool, they encounter a new culture, language, and religion. This study aims to describe the cultural, linguistic, religious, and lifestyle issues faced by Turkish-origin children in preschool (Kita) in the Cologne-Chorweiler region of Germany. The study group consists of 72 Turkish families and 14 Turkish teachers residing in Germany/Cologne. This mixed-method research, surveys were administered to Turkish families, and a semi-structured interview forms were conducted with Turkish teachers working in different preschools during the 2022/2023 academic year to obtain more comprehensive information aligned with the research objectives. Thus, both quantitative and qualitative research methods were used in this study. The data obtained from the surveys conducted with Turkish families were analyzed using descriptive analysis method with SPSS program, and the data obtained from the interviews with Turkish teachers were evaluated using content analysis method. The collected data from the study were presented in tables, and as a result of the research, the cultural issues faced by preschool Turkish children living in Cologne, Germany, were examined in detail, and recommendations were presented based on the evaluated results.