Kitle iletişim araçlarını konu alan müzik içerikli lisans üstü tezlerinin incelenmesi
Examining the post-graduate theses conducted on mass communication means with musical content
- Tez No: 532305
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZNUR ÖZTOSUN ÇAYDERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, İletişim Bilimleri, Music, Communication Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Müzik sanatı hem kültür hem de iletişim alanlarıyla iç içedir. Müziğin dili tabiri müziğin kendi içinde bir iletişiminin olduğu belirtmekte ve müzik yazısı olan nota bu durumu ispatlamaktadır. Müzik kültürünün gelecek nesillere aktarılmasında kitle iletişim araçlarının rolü çok büyüktür bir nevi kültür aktarıcılığı görevi görmektedir. Bu bağlamda kitle iletişim araçları ve müzik konusunda yapılan lisansüstü düzeyde pek çok araştırma mevcuttur. Araştırmaların alana katkı sağlaması açısından incelenmesi oldukça önemlidir. Bu açıdan araştırmada kitle iletişim araçlarıyla ilgili yazılmış müzik konulu tezlerin incelenmesi amaçlanmıştır.“Kitle iletişim araçları ile ilgili yazılmış lisansüstü tezlerin müzik konulu olanlarında sayı, tarih, amaç, önem, yöntem, üniversite, enstitü, anabilim dalı, bilim dalı ve anasanat dalı olarak bakıldığında mevcut durum nasıldır?”problemine ilişkin beş alt probleme cevap aranmıştır cevap aranmıştır. Araştırmada yöntem olarak nitel araştırma yöntemi model olarak ise“durum çalışması”kullanılmıştır. Araştırma'nın evrenini Ulusal Tez Merkezinde bulunan posta, telgraf, telefon, faks, gazete, fotoğraf, sinema, televizyon, radyo, uydu, internet, sosyal medya ve medya ile ilgili yazılmış olan 9525 lisans üstü tez oluşturmaktadır. Örneklemini ise Ulusal Tez Merkezinde bulunan kitle iletişim araçları ile ilgili yapılmış 9525 çalışmadan, müzik konulu olan 43 lisans üstü tez oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama tekniği olarak“doküman incelemesi”tekniği kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde ise“içerik analizi”tekniği kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre posta, telgraf, telefon, faks, fotoğraf, uydu ve sosyal medya kitle iletişim araçlarıyla ilgili çalışmaların yapılmadığı, yapılan çalışmaların sayısının özellikle doktora aşamasında oldukça az olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu bağlamda araştırmada“müzik ve iletişim”alanı uzmanlarının yetiştirilmesi önerilmektedir. Uzmanların yetiştirilebilmesi için lisansüstü düzeyde enstitülere bağlı iki disiplini barındıran yeni bir bilim dalı açılabilir. Ayrıca lisans düzeyinde anadal ya da çift anadal kapsamında eğitim verilebilir.
Özet (Çeviri)
Music art is within one another with culture and communication fields. The term“the language of music”indicates that music has a communication within itself; and the notes, which are the writing of music, proves this situation. In transferring musical culture to future generations, the role of mass media is very important, they have the duty of some kind of being culture transferrers. In this context, there are many studies conducted on mass media and music at the graduate level. It is very important to examine the studies in terms of contribution to this field. In this context, it was aimed with the present study to examine the theses on music written about mass media. In the present study, the answer was sought for five subproblems of the problem“How is the present situation in the post-graduate theses that had the subject matter as music and that were written on mass media in terms of numbers, dates, purposes, importance, methods, universities, institutes, departments, and main art departments. The Qualitative Research Method was used as the method , and the ”Case Study“ was used as the model in the study. The universe of the study consisted of 9525 post-graduate theses conducted on mail, telegram, telephone, fax, newspaper, photograph, cinema, television, radio, satellite, the Internet, social media and media, which are present in National Theses Center. The sampling of the sudy consisted of 43 pos-graduate theses, which were conducted on music and which were selected from among the 9525 theses on mass communication means in National Theses Center. The ”Document Review“ method was used as the data collection technique in the study. In analyzing the data, the ”Content Analysis" technique was used. According to the findings obtained in the study, it was concluded that studies on mail, telegram, telephone, fax, photograph, satellite and social media mass communication means were not conducted; and the ones that existed in the literature were very few in number especially at doctorate level.