Kutanöz leishmaniasis hastalarında sitokin gen polimorfizmi ve genetik yatkınlık
Cytokine gene polymorphisms and genetic susceptibility to cutaneous leishmaniasis patients
  1. Tez No: 532315
  2. Yazar: FATMA ESİN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL ASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Parazitoloji, Microbiology, Parasitology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Kutanöz Leishmaniasis Hastalarında Sitokin Gen Polimorfizmi ve Genetik Yatkınlık Kutanöz Leishmaniasis (KL) tüm dünyada yayılım gösteren paraziter bir enfeksiyon hastalığıdır. KL enfeksiyonlarına yakalanmada konağın genetik yatkınlığı önemli rol oynamaktadır. Bu çalışmanın amacı bazı sitokin gen bölgelerinde görülen tek nükleotid polimorfizmlerinin (SNP'ler) KL'ye genetik yatkınlıkla ilişkisini belirlemektir. Çalışmaya Şanlıurfa ilinde yaşayan 55 KL hastası ve 110 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. TNF-α promoter - 308 G/A, IFN-γ +874 T/A, IL-12B p40 1188 A/C, IL-10 promoter -1082 G/A and IL-4 promoter -590 C/T gen bölgelerindeki SNP'leri saptamak için periferik kan örneklerinden ekstrakte edilen genomik DNA 'Polimerase Chain Reaction- Restriction Fragment Length Polymorphism- (PCR-RFLP)' ve 'Amplification Refractory Mutational System-PCR (ARMS-PCR)' yöntemleri ile genotiplendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cutaneous Leishmaniasis (CL) is a global parasitic infectious disease. The host's genetic suceptibility play an important role in CL. The aim of this study is to determine the association of single nucleotide polymorphisms (SNPs) in certain cytokine genes and genetic suceptibility to CL. A total 55 CL patients and 110 healthy controls living in Sanliurfa provinence were included in this study. Genomic DNA extracted from peeripheral blood samples were gentoyped by 'Polimerase Chain Reaction- Restriction Fragment Length Polymorphism- (PCR-RFLP)' and 'Amplification Refractory Mutational System- PCR (ARMS-PCR)' methods for detection of SNPs at TNF-α promoter - 308 G/A, IFN-γ +874 T/A, IL-12B p40 1188 A/C, IL-10 promoter -1082 G/A and IL-4 promoter -590 C/T gene loccus.