Karma yem sanayinde finansal performansın oran analizi ile ölçülmesi: Kırıkkale ilinde bir uygulama
Measurement of financial performance in the mixed feed industry with ratio analysis
- Tez No: 532316
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF DİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Hayvancılık, tarih boyunca insanların geçimini sağlayan ve hayatlarına devam etmesi için gerekli besin kayaklarını karşılayan önemli bir üretim kaynağı olmuştur. Bununla beraber bitkisel üretim ve endüstriyel ürünlerin değerlendirilmesi ve istihdam alanları oluşturması gibi ekonomik ve toplumsal işlevlere sahiptir. Dünya nüfusunun giderek artması hayvansal besin gıdalarına olan ihtiyacın artmasına sebep olmaktadır. Hayvancılığın gelişmesi et, süt, yumurta gibi hayvansal gıdaların üretiminin arttırılması anlamına gelmektedir ve bunun için de yüksek verimli besinlere ihtiyaç duyulmaktadır. Daha nitelikli hayvansal ürünler elde etmek için karma yemlerin kullanımı büyük önem taşımaktadır. Karma yem endüstrisi ve buna bağlı olarakta karma yem üretimi ve tüketimi büyük gelişmeler göstermiştir. Günümüzde piyasasında ve rekabet ortamında işletmelerin ayakta kalmaları için kıt olan kaynakları en etkili biçimde yöneterek maksimum çıktı elde etmeleri gerekmektedir. İşletmelerin etkin olup olmadığını belirlemek için birçok finansal analiz tekniği kullanılmaktadır. Bu analiz tekniklerinden en yaygın olarak kullanılanı oran analizidir. Bu çalışmada Kırıkkale ilinde bulunan bir karma yem sanayinin 2006-2016 yılları arasındaki gelir tabloları ve bilançoları incelenerek finansal analiz tekniklerinden oran analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, stock breeding has turned out to be one of the crucial proudction sources that provided necessary food supplies for people to lead their live sandearn their keep. Moreover, it has had economic and social functions such as evaluating of botanical and industrial products and forming new employment areas. The increase in world population gives rises to the need for animal products. The improvement in stock breeding means the increase in the animal products such as meat, milk and eggs. The usage of mixed feed turns out to be more important to produce more qualitative animal products. The industry of mixed feed and accordingly the productio nand consumption of mixed feed has shown remarkable development. The foundations need to produce with maximum capacity by conducting the rares our ceseffectively so as to survive in today's market and competition platform. Different financial analysis techniques are used to determine whether the foundations have been operative. The most commnly used analysis technique is the ratio analysis. İn the study, ratio analysis that is one of the financial analysis techniques has been applied by the income and financial statements of the mixed feed industry in Kırıkkale between 2006-2016 being examined.