İnsan hakları bağlamında Türk siyasal hayatı (1923-2002)
Turkish political life in the context of human rights (1923-2002)
- Tez No: 532318
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL FEDAYİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada Türk siyasal hayatı, insan hakları bağlamında genel olarak irdelenmiştir. Bu bağlamda, insan hakları düşüncesinin tarihsel gelişimi ve ilerleme adına anayasa ve kanunlarda yer alan uygulamalar da incelenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde: Osmanlı'dan kalan miras, Cumhuriyet'in ilk yılları, tek parti dönemi ve çok partiye geçiş dönemindeki İnsan hakları kavramının gelişim süreci anlatılırken; ikinci bölümde Türkiye'de insan hakları arayışlarıyla beraber, çok partili hayatın sancılı özümsenme sürecinde yaşanan entegrason uyuşmazlıkları, askeri darbeler ve sonuçları yer almıştır. Araştırmanın sonundaki üçüncü bölümde öncelikle Özal Dönemi'nde yaşanan insan hakları ile ilgili gelişmeler incelenmiş, sonrasında 90'lı yıllarda yaşanan koalisyonlar ve ekonomik sıkıntılarla beraber insan hakları alanında yaşanan gelişmeler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Turkish political life was examined in general in the context of human rights.In this context, the historical development of the idea of human rights and the practices taking place in the constitution and the law in the name of progress have been examined.In the first part of the work: the legacy from the Ottoman Empire, the first years of the Republic, the one-party period and while discussing the development process of the concept of human rights in the multi-party transition period; In the second part with their quest for human rights in Turkey, multiparty the painful process of assimilation, experienced integration the conflicts in life, a military coup took place and its consequences. In the third section at the end of the survey: the developments related to human rights in Özal period were examined firstly and then the developments in human rights along with the coalitions and economic troubles living in the 90s were examined.