Meme kanserinin adipoz dokudan salgılanan hormonlarla ilişkisi
Relation of breast cancer to hormones secreted from adipose tissue
- Tez No: 532327
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE ERSÖZ GÜLÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
AMAÇ: Obezitenin bazı kanser formlarıyla olan ilişkisi uzun zamandır bilinmekte olup, adipositokinlerin kanserojen olarak obezite ve kanser arasında başka bir bağlantısının olup olmadığı tespit edilmeye çalışılmaktadır. Meme kanseri ise kadınlarda dünyada en sık görülen ve sıklığı da giderek artmakta olan ölümcül bir hastalıktır. FGF21, glukozun yağ dokusuna uptake'ini, insulin duyarlılığını arttıran ve adipositlerden salgılanan adiponektinin aracılığı ile gerçekleştirdiği hücresel çalışmalarda gözlemlenmiştir. Ortamda adiponektin olmazsa adipositlere glukoz uptake'ini FGF21 tek başına yapamadığı da çalışmalarda gösterilmiştir.Adiponektinin de anti inflamatuar özellikleri ile diyabet, obezite, kanser gibi kronik hastalıklardan koruduğu bilinmektedir. Bu çalışmadaki amacımız meme kanseri hastalarında FGF21 düzeylerini ölçmek ve meme kanseri ile ilişkisini göstermektir. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmamıza 39 yeni tanı almış meme kanseri hastası ve 39 sağlıklı birey kontrol grubu olarak katılmıştır. Hastaların yaş, VKİ, bel ve kol çevresi, diyet ve egzersiz bilgileri, menapoz durumu, komorbid hastalıkları ve kullandığı ilaç gibi verileri alınmıştır. Hastaların rutin kan tetkik sırasında fazladan bir tüp kan örneği alınmıştır ve serum örneklerinden ELİSA yöntemi ile FGF-21 çalışılmıştır. BULGULAR: Yeni tanı meme kanserli hasta grubu ve kontrol grubu demografik ve laboratuar verileri karşılaştırıldı.Kemoterapi almayan hastalar grubu preoperatif aşamada değerlendirildi.Kontrol grubu yaş ortalamaları 52,49 ±7,02 olan 39 katılımcıdan oluşturuldu. Hasta grubunda ise yaş ortalamaları 52,15 ±6,21 olan 39 katılımcı çalışmaya dahil edildi. Kontrol grubu FGF21 ölçümleri 121,35 ±88,43 iken hasta grubunda 171 ±117,45 olarak bulundu ve anlamlı farklılık saptandı (p: 0,036). Kol çevresi ölçümleri kontrol grubunda 34,15 ±6,11 iken,hasta grubunda 31,38 ±3,65 olarak ölçüldü ve anlamlı olarak farklı bulundu (p: 0,018). Kontrol ve hasta grubu VKİ'leri ve bel çevreleri benzer bulundu.Aralarında anlamlı farklılık saptanmadı.AKŞ, total kolesterol, ürik asit, ldl,trigliserid, tsh, t.bilirübin, sedimentasyon, düzeyleri benzerdi.Beyaz küre, trombosit, hemoglobin düzeyleri arasında anlamlı fark bulunamadı. SONUÇ: FGF21'in, glukoz, lipid ve enerji metabolizmasında önemli ve olumlu etkilerinin yanında kanser hücrelerinde büyümeyi yavaşlatıcı etkiler gösterebileceği ve ilerleyen zamanlarda meme kanseri tanısında biyolojik marker olarak kullanılabileceği düşünülmüştür.Evre ve tedavi cevabıyla ilişkisi incelendiğinde takip ve tedavide faydalı bir ajan olarak kullanılabileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: The association of obesity with certain forms of cancer has been known for a long time and attempts are being made to determine whether there is another link between adipocytokines as carcinogen and obesity and cancer.Breast cancer is the most frequent fatal disease in women and the frequency is increasing. FGF21 has been observed in cellular studies in which glucose uptake in adipose tissue is mediated by adiponectin, which increases insulin sensitivity and is secreted from adipocytes.Without adiponectin in the medium, adipocytes have also been shown to be able to perform glucose uptake by FGF21 alone. Adiponectin is also known to protect against chronic diseases such as diabetes, obesity and cancer with its anti-inflammatory properties. Our aim in this study is to measure FGF21 levels in breast cancer patients and show the relation with breast cancer. MATERIALS and METHODS: 39 newly diagnosed breast cancer patients and 39 healthy individuals participated in the study as a control group.Data such as age, BMI, waist and arm circumference, diet and exercise information, menopausal status, comorbid diseases and medication were taken.An extra tube blood sample was taken during routine blood testing of the patients and FGF-21 was performed by ELISA method in serum samples. RESULTS: Demographic and laboratory data were compared between the newly diagnosed breast cancer patient group and control group. Patients without chemotherapy were evaluated preoperatively. The control group consisted of 39 participants with a mean age of 52.49 ± 7.02.In the patient group, 39 participants with a mean age of 52.15 ± 6.21 were included in the study.FGF21 measurements were 121,35 ± 88,43 in the control group and 171 ± 117,45 in the patient group and significant difference was found (p: 0,036). Arm circumference measurements were 34,15 ± 6,11 in the control group and 31,38 ± 3,65 in the patient group and were significantly different (p: 0,018).The control and patient group BMI and waist circumference were similar.Fasting blood gulcose,total cholesterol, uric acid, LDL, triglyceride, TSH, T.bilirubine, sedimentation were similar. There was no significant difference between white blood cell, platelet and hemoglobin levels. CONCLUSION: FGF21 has been shown to have significant and beneficial effects on glucose, lipid and energy metabolism as well as slowing down the growth of cancer cells and may be used as a biological marker for breast cancer later on. It is envisaged that when the relationship with stage and treatment response is examined, it can be used as a useful agent in follow-up and treatment.