Yelkenkanat (deltakanat) pilotlarının optimal performans duygu durumu ve boş zaman sıkılma algısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Relationship between flow state and the leisure boredom scale of hanggliding pilots
- Tez No: 532346
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmanın amacı, yelkenkanat pilotlarının boş zamanlarda sıkılma algıları ve optimal performans duygu durumu arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini farklı kategorilerde (başlangıç, orta seviye, pilot, deneyimli, eğitmen) 314( kadın 59 =26.47 ss= 4.12 yaş; erkek 255 = 30.98 ss= 6.80) yelkenkanat pilotu oluşturmaktadır. Araştırmada kullanılan veri toplama aracı 3 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde bireyin demografik özelliklerini tanımlamaya yönelik kişisel bilgilerin bulunduğu sorulara, ikinci bölümde Boş Zamanlarda Sıkılma Algısı Ölçeği (BZSAÖ) ve üçüncü bölümde ise Sürekli Etkinlik Tecrübe Ölçeği-2 (SETÖ-2) kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, tanımlayıcı istatistikilerle birlikte Mann Whitney U, Kruskal Wallis H ve Post-hoc Bonferonni testleri kullanılmıştır. Serbest zamanlarda sıkılma algısı ve optimal performans duygu durumu arasındaki ilişkinin belirlenmesinde Spearman Brown Korelasyon testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
purpose of this research was to investigate relationships between leisure boredom and dispositional flow in hang gliding pilots. Sample group of the research consist of 314 ( female 59 =26.47 sd= 4.12 years; male 255 = 30.98 sd= 6.80) hang-gliding pilots from different categories (beginning, intermediate, pilot, experienced, instructor). Data collection tool for the research has 3 parts. In the first part, there are some personal questions supplied for defining the demographic characteristics of individuals. In the second part, The Leisure Boredom Scale (BZSA) and In the last part, The Dispositional Flow Scale Sort Form (DFS-2) is used. To evaluate the results, Mann Whitney U with descriptive statistics, Kruskal Wallis and Post-hoc Bonferonni tests are used. On the other hand, for determining the correlation between leisure boredom and dispositional flow, the Spearman-Brown Correlation Test is used.