Ekstrem sporu yapan bireylerde cesaret algısı ve zihinsel dayanıklılığın çeşitli değişkenlere göre incelenmesi
Investigation of courage perception and mental endurance according to various variables in individuals doing extreme sports
  1. Tez No: 688624
  2. Yazar: GÜLTEKİN LEKESİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇAĞRI ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
“Ekstrem Sporu Yapan Bireylerde Cesaret Algısı ve Zihinsel Dayanıklılığın Çeşitli Değişkenlere Göre İncelenmesi”adlı bu tezde, hava sporları içerisinden Yelkenkanat ve Yamaç Paraşütü sporcuları, su sporları içerisinden akarsu raftingi ve akarsu kano sporcuları, motor sporları içerisinden Motosiklet sporu yapan sporcular seçilmiştir. Sporcular, ilgili spor branşında lisanslı erkek sporculardır ve bu sporcuların çeşitli demografik özelliklerine göre, sporda cesaret ve sporda zihinsel dayanıklılıklarının farklılaşıp farklılaşmadığı araştırılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde problem durumu, araştırma amacı, alt problemler, araştırmanın önem ve sayıltıları, kapsam ve sınırlılıkları ele alınmıştır. Araştırmanın ikinci bölümünde kaynak araştırması yapılmış, ekstrem sporların tanımı ve tarihçesi, ekstrem spor türleri, kaygı ve cesaret kavramları ele alınmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde, araştırma modeli, yapılan analizler ayrıntılı şekilde ele alınıp incelenmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde, zihinsel dayanıklılık ölçeği ve sporda cesaret ölçeğine ait bulgular ortaya konulmuştur. Çalışmanın beşinci bölümünde tartışma, sonuç ve önerilere yer verilmiş, ekstrem sporlarda cesaret ve zihinsel dayanıklılık kavramlarının sportif başarıda ne çeşit etki ve katkısının olduğu ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis named“The Investigation of Courage and Mental Endurance in Individuals Doing Extreme Sports”, Sailing and Paragliding athletes from air sports, whitewater rafting and river canoe athletes from water sports, and motorcycle sports from motor sports were selected. Athletes are male athletes licensed in the relevant sports branch and it has been investigated whether the courage in sports and mental endurance in sports differ according to various demographic characteristics of these athletes. In the first part of the study, the problem situation, research purpose, sub-problems, importance and assumptions of the research, scope and limitations are discussed. In the second part of the research, a resource research was made, the definition and history of extreme sports, types of extreme sports, anxiety and courage concepts were discussed. In the third part of the study, the research model and the analyzes were discussed in detail. In the fourth part of the study, the findings of the mental toughness scale and the courage in sports scale were presented. In the fifth part of the study, discussion, conclusion and suggestions were given, and it was tried to reveal what kind of effect and contribution the concepts of courage and mental endurance have on sportive success in extreme sports.