Siyasal pazarlama aracı olarak dinin kullanımı ve siyasal katılmaya etkisi: Kastamonu ili örneği
Religion as a means of political marketi̇ng and its impact on political participation: The case of Kastamonu province
  1. Tez No: 532370
  2. Yazar: ÖZLEM TIRAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, İşletme, Political Science, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Kastamonu bölgesinde siyasal pazarlama aracı olarak dinin kullanımı ve bu faktörlerin siyasal katılmaya yönelik etkilerini araştıran bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın teorik bölümünde öncelikle siyaset, siyasal katılma ve siyasal pazarlamanın kavramsal çerçevesi ve temel dinamikleri ortaya konulmakta ve dinsel siyasal pazarlamanın genel karakteristikleri üzerinde durulmaktadır. Daha sonra literatürde din ve siyaset ilişkisini açıklayan kuramsal yaklaşımlar ele alınarak bu yaklaşımların gelişimi ve temel nitelikleri incelenmektedir. Bu kısımda son olarak Türkiye'de dönemsel olarak din ve siyaset ilişkisinin tarihsel sürecinden hareketle temel problemlerin arka planı sorgulanmaktadır. Çalışmanın uygulama bölümü, dinin siyasal pazarlama aracı olarak kullanımına ait faktörlere ilişkin olarak bireylerin siyasal tutum ve davranışlarında genel eğilimlerini ve algılarını tespit etmeye yöneliktir.
Özet (Çeviri)
This study composed of three parts which investigates the use of religion as a political marketing tool in Kastamonu province and the effects of these factors on political participation. In the theoretical part of the study, the conceptual framework and basic dynamics of politics, political participation and political marketing and the general characteristics of religious political marketing are elaborated and emphasized. Afterwards, the theoretical approaches that explain the relation between religion and politics are emphasized and the development and basic qualities of these approaches are examined. Lastly background of this section from the historical process of the main problems periodically the relationship between religion and politics in Turkey has been questioned. The implementation part of the study targets to identify the general inclinations (tendency) and perceptions of individuals' political attitudes and behaviors in relation to the factors of religious use as a political marketing tool.