Tokat ilindeki okul öncesi öğretmenlerinin çocuk istismarı ve ihmali farkındalığının adli tıp bakış açısı ile değerlendirilmesi
Evaluation of child abuse and neglect awareness of preschool teachers in Tokat province from a forensic medicine perspective
  1. Tez No: 863127
  2. Yazar: ŞULE SİNEM GEDİKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çalışmamız çocukların evleri dışında sosyalleşmeye başladığı ilk yıllardan ilköğretime kadar olan süre içerisinde yanlarında bulunan ayrıca istismar ve ihmalin tanınmasında, önlenmesinde meslek hayatları boyunca önemli görevler üstlenen okul öncesi öğretmenlerinin çocuk istismar ve ihmali konusunda sahip oldukları bilgilerinin ve farkındalık düzeylerinin belirlenmesini ve bu konudaki seviyelerinin hangi etmenlerden etkilendiğini belirlemek amacıyla yapıldı. Çalışmamız tanımlayıcı kesitsel özellikte bir çalışmadır. Çalışmamızın evrenini 2022- 2023 eğitim-öğretim yılında Tokat il merkezi ve merkeze bağlı köylerde bulunan Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı hizmet veren eğitim kurumlarında görev yapan okul öncesi öğretmenler oluşturmaktadır. Öğretmenlere Demografik Bilgi Formu ile Çocuk İstismarı ve İhmalinin Belirti ve Risklerinin Tanılanmasına Yönelik Ölçek uygulanmıştır. Veriler yüz yüze anket yapılarak toplanmış olup, analiz edilirken SPSS for Windows 29,0 paket programı kullanılarak nonparametrik testler uygulanarak değerlendirilmiştir. İstatistiksel anlamlılık düzeyi %95 güven aralığında p değerinin 0,05'ten küçük olması durumu olarak kabul edilmiştir. Bu araştırmaya katılmayı kabul eden 178 katılımcının ortalama yaşı 35,26 bulundu. 142 kişi (%79,8) evli ve 129'u (%72,5) çocuk sahibiydi. %86,5'i (n=154) devlet, %13,5'i (n=24) ise özel anaokullarında görev yapmaktadır. %33,1'i (n=66) öğrenimi sırasında, %12,9'u (n=23) çalıştığı kurumda hizmet içi eğitim aldığını belirtti. 173 (%97,2) katılımcı, istismar olgularına yaklaşımla ilgili okullarda eğitimin ya da hizmet içi eğitimin gerekli olduğunu düşünmektedir. Çalışmamızdaki bulgulara göre öğretmenlerin; çocukların istismar ve ihmali konularında bilgilerinin ve farkındalık seviyelerinin yetersiz olduğu, tutum ve davranışlarının da bu doğrultuda yanlış olduğu görülmektedir. Çocuklara yönelik istismar ve ihmal konusunda öğretmenlerin bilgi düzeyini artırmak için hizmet içi ve örgün öğretimleri sırasında aldıkları eğitimlerin bu konuda sahip oldukları konumun önemini belirgin olarak artırdığı görülmektedir. Bu doğrultuda çocukların istismar ve ihmalinin önlenmesi için öğretmen ve öğretmen adaylarının hem öğrenimleri sırasında hem de meslek hayatlarında verilecek eğitim ile bilgi ve farkındalıklarının artırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The study aims to determine the knowledge and awareness levels of preschool teachers who spend time with children from the first years when children begin to socialize outside their homes until the primary education period and undertake important duties throughout their professional lives in the recognition and prevention of child abuse and neglect. We also aimed to determine which factors affect preschool teachers' knowledge levels about child abuse and neglect. The population of our study consists of preschool teachers working in educational institutions serving under the Ministry of National Education in Tokat city center and villages connected to the center in the 2022-2023 academic year. A demographic information form and a scale to identify the symptoms and risks of child abuse and neglect were administered to teachers. The data was collected through a face-to-face questionnaire and analyzed using non-paramedic tests with the program SPSS for Windows 29.0. Description of the situation where the P value is less than 0.05 is accepted as statistical significance within 95 % Reliance internal. The average age of the 178 participants is detected as 35,26. 142 (79,8 %) of the participants are married and 129 (72,5 %) of them have children. 86,5 % (n=154) work at state kindergartens and 13,5 % (n=24) work at private kindergartens. 33,1% (n=66) of the participants stated that they received in-service training during their education, and 12,9 % (n=23) stated that they received in-service training at the institution where they worked. 173 (97,2 %) think that education or in-service training is necessary in schools regarding the approach to child abuse. The results show that teachers' knowledge and awareness of child abuse and neglect are inadequate and their attitudes and behaviors are accordingly wrong. It shows that the training that teachers received training during their in-service and education term to increase the teachers' knowledge of child abuse and neglect significantly increases the importance of their attitude towards the issue. In order to prevent the abuse and neglect of children the knowledge and awareness of teachers and preservice teachers must be increased through training both during the education and in their professional lives.