Türk eğitim sisteminin yerli ve yabancı basındaki yansımaları 2005-2018
Reflections of the Turkish education system on the local and foreign press (2005-2018)
- Tez No: 532378
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUAMMER ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın amacı, 2005-2018 yılları arasında Türk Eğitim Sistemi ile ilgili çıkan haber ve köşe yazılarının yerli ve yabancı basına yansımalarının incelenmesidir. Bu bağlamda gazetelerin tirajları dikkate alınarak yabancı basından The New York Times, Financial Times, The Guardian, The Independent, Daily Mail gazeteleri ile yerli basından Cumhuriyet, Milliyet, Hürriyet, Sözcü ve Vatan gazetelerinin konulara bakış açıları incelenmiştir. Bu çalışmada, Google arama motoruna anahtar kelimeler yazılarak yabancı basında Türk Eğitim Sistemi ile ilgili çıkan haberlere ulaşılmıştır. Burada nitel araştırma yöntemlerinden biri olan doküman analizi kullanılmıştır. Gazetelerin resmi haber siteleri ve Kastamonu Üniversitesi'nin resmi internet sitesi kullanılarak Türk Eğitim Sistemi ile ilgili kaynaklara ulaşılmıştır. Ayrıca yerli basında da Türk Eğitim Sistemi ile ilgili haberler gazetelerin resmi internet sitelerinden elde edilmiştir. Daha sonra bütün bu kaynaklar bir araya getirilerek tablolaştırılmıştır. Doküman analizinden elde edilen bilgilerin sonucunda; 2005-2018 yılları arasında hem yabancı basında hem de yerli basında Türk Eğitim Sistemine yansıyan konuların tarihsel sıralamaya göre; Yabancı Dil Sorunu (Çift Dillilik), Kılık Kıyafet Serbestisi ve Başörtüsü Sorunu, Suriyeli Mülteci Öğrenciler ve 2017 Yılı Müfredat Değişiklikleri olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the reflection of news and columns about Turkish Education System in national and foreign press. In this regard, considering the circulation of the newspapers, viewpoints on the subjects of The New York Times, Financial Times, The Guardian, The Independent, Daily Mail in foreign press and Cumhuriyet, Milliyet, Hürriyet, Sözcü, Vatan in national press have been analyzed. In this study the news about Turkish Education System in foreign press have been reached by writing key words in Google search engine. A qualitive research technique has been adopted here. Making analysis of documents, resources about Turkish Education System have been reached from the archives of newspapers in foreign press by using Kastamonu University's official web sites and official web sites of the newspapers. Likewise the news about Turkish Eduation System in national press have also been acquired from official web sites of the newspapers. Later on all these sources have been gathered and tabularized. In conlusion of the studies acquired from document analysis, it's seen that the subjets reflecting on Turkish Eduation System in national and foreign press between 2005 and 2018 have chronologically been Foreign Language Problem (Bilingualism), Freedom of Dress and Headscarf, Syrian Refugee Students and Curriculum Changes in 2017.