Okul öncesi eğitim öğrencilerinin anne-baba algılarının incelenmesi (36-72 ay)
Investigations of mother and father pre-school education students (36-72 months)
  1. Tez No: 532394
  2. Yazar: ELİF DİRİ
  3. Danışmanlar: PROF. ALİ TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmanın amacı; 36-72 aylar arasında okul öncesi eğitim kurumuna devam eden 50 öğrencinin anne-baba algılarını incelemektir. Bu doğrultuda çocukların anne-baba algıları hangi değişkenlerin etkilediği belirlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Kırıkkale ilinde okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 25 kız, 25 erkek toplam 50 öğrenci oluşturmaktadır. Veri toplama araçları, araştırmacı tarafından oluşturulan“Demografik Bilgi Formu”ve“Anne- Babamızı Tanıyor muyuz? ”soru formu kullanılmıştır. Çalışmanın verileri nitel araştırma yöntemi olan görüşme tekniği ile toplanmıştır. Veriler betimsel analiz yapılarak elde edilmiş, tablolaştırılmış ve cümleler halinde yorumu yapılmıştır. Okul öncesi eğitim kurumuna devam eden 50 öğrenci ile yapılan görüşmede; babalarının eğitim düzeylerinin annelerine oranla daha yüksek olduğu, çalışma hayatında da babaların annelere oranla daha fazla yer aldığı tespit edilmiştir. Anne-babaların eğitim düzeylerinin artması özerkliği getirmiş ve aileler geleneksel geniş aile yapılarından uzaklaşıp çekirdek aile yapısına evrilmiştir. Ebeveynlik stilleri, otoriter ve baskıcı tutumdan uzaklaşıp, demokratik ve hoşgörülü tutuma evrilmiş, eşler arasında görev dağılımı cinsiyet temelli olmaktan uzaklaşıp, sorumluluk alma ve iş bölümü yapma yönünde değişim tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this search; to examine parent perceptions of 50 students who attend pre-school education institutions between 36-72 months.It was determined which variables affected children's parental perceptions. The study group of the research is composed of 50 students, 25 girls and 25 boys, who continue to pre-school education institutions in Kırıkkale province. Data collection tools; the ' demographic information form ' and ' do we know our parents ' question form are used that are created by the researcher. The data of the study were collected by the interview technique which is the qualitative research method. The data were obtained by descriptive analysis, tabulated and interpreted in the form of statements. At the interview with 50 students attending pre-school education institution; the education levels of their fathers are higher than their mothers and the fathers are found to be more involved in their working lives than their mothers. Increasing parents' level of education has brought autonomy and families have evolved from traditional large family structures to core family structures. Parenting styles have shifted away from authoritarian and repressive attitudes, evolving a democratic and tolerant attitude, shifting the task distribution among spouses away from being gender-based, changing the way to take responsibility and divide the job.