Vergi hukukunda belge ibraz yükümlülüğü ve nemo tenetur ilkesi
The liability of document submission in tax law and princibal of nemo tenetur
  1. Tez No: 532422
  2. Yazar: YUSUF ERTEMEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUHOĞLU AYKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Vergi Usul Kanunu çerçevesinde, vergi yükümlülerine muhtelif vesikaları düzenleme, tutma ve talep edildiğinde ibraz sorumluluğu verilmiştir. Bu yükümlülükler vergilendirmenin düzgün yapılabilmesi ve vergi muamelelerinin sağlıklı bir şekilde yapılması için getirilmiştir. Getirilen yükümlülüklere uyulmaması halinde vergi yükümlülerine hapis cezası gibi bir takım yaptırımlar öngörülmüştür. Vergi incelemesi esnasında vergi yükümlüsünün kendisinden istenen kayıt ve belgeleri ibraz etmemesi sonucunda kişiye yaptırım uygulanmasının nemo tenetur ilkesine aykırı olup olmadığı doktrinde ve mahkeme kararları kapsamında tartışma konusu olmuştur.
Özet (Çeviri)
Liability of keeping and submission of records and documents is given to taxpayers within the scope of Tax Procedure Law. These liabilities are adopted in order to make correct taxation and provide correct execution of tax transactions. In case of acting contrary to these liabilities, some sanctions such as the sentence of imprisonment are being adopted to taxpayers. If a taxpayer does not submit its records and documents during a tax audit and is punished with sanctions, within the context of doctrine and case law, it is argued whether this situation would violate the princibal of nemo tenetur or not.