Türk vergi hukukunda mükelleflerin defter ve belge muhafaza ve ibraz mecburiyetleri
Book and document protection and submission obligations of the taxpayers in Turkish tax law
- Tez No: 626551
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR MAHMUT KAŞIKCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 365
Özet
213 sayılı Vergi Usul Kanunu uyarınca tutulması ve düzenlenmesi zorunlu olan defter ve belgelerin saklanması ve yetkili memur ve makamlar tarafından istenilmesi halinde ibraz edilmesi kanun koyucu tarafından mükelleflere getirilmiş zorunluluklardandır.“Mükelleflerin Defter ve Belge Muhafaza ve İbraz Mecburiyetleri”isimli bu tez, bahsi geçen mecburiyetlere ilişkin kuralları ve bu mecburiyetlerin yerine getirilmemesinin sonuçlarını incelemek amacıyla hazırlanmıştır. Bu kapsamda ilk olarak, muhafaza ve ibraz ödevlerinin yasal dayanakları ve kapsamı ele alınmıştır. Ardından, defter, belge ve kayıtların ibraz edilmesi süreci ve bu sürece etki eden hususlara yer verilmiştir. İbraz sürecinde karşılaşılan ihtilaflı durumlarda yargı organlarının içtihatları göz önünde bulundurularak çözüm önerilerinde bulunulmuştur. Son olarak, ibraz mecburiyetinin yerine getirilmemesinin adli ve idari sonuçlarının neler olduğu ve ibraz etmeme suçunun cezalandırılmasına etki eden haller incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
To keep the books and documents which are required to be kept and arranged in accordance with the Tax Procedures Law No. 213 and to submit them if requested by the authorized officers and authorities are the obligations imposed on the taxpayers by the lawmakers. This thesis titled“Book and Document Protection and Submission Obligations of Taxpayers”has been prepared in order to examine the rules of these obligations and the results of the failure to fulfill these obligations. In this context, firstly, the legal basis and scope of preservation and presentation works are discussed. Subsequently, the process of submitting the books, documents and records and the issues affecting this process are included. In controversial cases encountered during the delivery process, solution suggestions were made considering the case law of judicial bodies. Lastly, the judicial and administrative consequences of non-fulfillment of the obligation to be presented and the circumstances affecting the punishment of non-indictment were examined.