İslam fıkhı açısından kadınların özel durumlarında ibadet (Hayızlı kadınların oruç tutma örneği)
Worship of women in the Islamic fiqh acai special situa-tions (Her menstruation of women fasting sample)
- Tez No: 532426
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HADİ SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
İslam fıkıh tarihinin klasik döneminde hayızlı kadının oruç tutamayacağı görüşü hâkimdir. Öyle ki bu konuda icmanın varlığı ileri sürülmektedir. Günümüzde ise bu hâkim fıkhî görüşün aksine konu hakkında farklı yorumlar yapılmaktadır. Hazırladığımız bu tezmizde klasik dönem bilginlerinin, hayızlı kadının oruç tutup tutamayacağı konusunda nasları anlama ve yorumlamada konu hakkında ileri sürdükle-ri gerekçeler ile günümüz bilginlerinin ileri sürülen bu gerekçelere karşı ortaya koyduk-ları görüşlerin analizi yapılarak bir sonuca varılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Islamic jurisprudence her menstruation period of the history of classical domi-nant idea of women not fasting. The presence on this issue so that is put forward. To-day, however, these judges have different interpretations on the subject is carried out contrary to the jurisprudential views. This article has the classical period scholars , her menstruation is upon the analy-sis of the views put forward by women fasted and kept not about how to understand and interpret the information present on grounds they argued about the issue forward to put on these grounds is aimed to reach a conclusion .