Üriner inkontinans tanısı alan kadınlarda semptom şiddeti ve yaşam kalitesi
The relationship between symptom severity and quality of life in women diagnosed with urinary incontinence
  1. Tez No: 532451
  2. Yazar: FİGEN KAZANKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEZER ER GÜNERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
AMAÇ: Üriner inkontinans, kadınlarda yaşam kalitesinde azalmaya neden olan yaygın görülen bir sağlık sorunudur. Bu araştırma, üriner inkontinans tanısı alan kadınların semptom şiddeti ile yaşam kaliteleri arasındaki ilişkiyi incelemek ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. MATERYAL ve METOD: Mart-Haziran 2017 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ürojinekoloji Polikliniği'ne üriner inkontinans şikayeti ile başvuran 160 kadın çalışmaya dahil edilmiştir. Araştırmada verileri, literatür doğrultusunda hazırlanan ve 26 sorudan oluşan“Birey Tanılama Formu”ve“King Sağlık Anketi (KHQ)”ile yüzyüze görüşme tekniği kullanılarak toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
AIM: Urinary incontinence in women causing a reduction in the quality of life is a commonly seen health problem. This study was conducted with the aim of determining the relationship between symptom severity and quality of life in women diagnosed with urinary incontinence. MATERIAL and METHOD: The study was conducted between March and June 2017, and included 160 women who attended Ege University Medical Faculty Hospital Outpatients' Department with a complaint of urinary incontinence. An Individual Description Form prepared by the researchers and consisting of 26 questions and the King Health Questionnaire (KHQ) were used in the collection of data.