Gümüşhane (Kd Türkiye) yöresinde yüzeylenen üst jura-alt kretase platform karbonatlarındaki (Berdiga formasyonu) dolomitleşmenin kökeni
Origin of dolomitization in upper jurassic-lower cretaceous platform carbonates (Berdiga formation) in Gümüşhane area
  1. Tez No: 532461
  2. Yazar: MERVE ÖZYURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZİYA KIRMACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Doğu Pontidler'de (KD Türkiye) doğu-batı yönünde geniş bir yayılım alanına sahip olan Geç Jura-Erken Kretase yaşlı Berdiga Formasyonu, platform karbonatlarından oluşur. Formasyon yanal ve düşey yönde farklı litofasiyes özellikler gösterir ve Gümüşhane (KD Türkiye) yöresinde, yaygın olarak dolomitleşmiştir. Mescitli (Gümüşhane, KD Türkiye) yöresinde formasyonun alt seviyelerini, Kuşakkaya ve Eski Gümüşhane (Gümüşhane KD Türkiye) yöresinde formasyonun hemen hemen tamamını, Hur yöresinde ise ara seviyelerini oluşturan dolomit litofasiyesi petrografik ve jeokimyasal özelliklere göre yer değiştirme (Rd1, Rd2, Rd3 ve Rd4) şeklinde dört dolomit fazını içerir. Dolomitleşme düşük amplitütlü stilolitler tarafından kesilen, yer değiştirme dolomitleri (Rd) şeklinde gelişmiştir. Petrografik ve jeokimyasal veriler yer değiştirme dolomitlerinin (Rd dolomitler) kimyasal sıkışma öncesi, sığ-orta gömülme derinliklerinde, Geç Jura-Erken Kretase yaşlı deniz suyundan ve/veya kayaç-su etkileşimi sonucu kısmen modifiye olmuş deniz suyundan oluştuklarını, artan sıcaklıklarda ve devam eden gömülme sırasında rekristalize olduklarını gösterir.
Özet (Çeviri)
The Upper Jurassic-Lower Cretaceous Berdiga Formation exposing in an E-W trending wide area in the Eastern Pontides (NE Turkey) is composed of platform carbonates. Berdiga formation which shows different lithofacies characteristics in horizontal and vertical directions was intensely dolomitized in the Gümüşhane area (NE Turkey). Dolomite lithofacies comprising the lower part of formation in Mescitli area, but the comprising nearly entire of the formation in Kuşakkaya and Eski Gümüşhane areas and comprising interlayer of the formation in Hur area contains four dolomite phases of replacement (Rd1, Rd2, Rd3 and Rd4) based on the petrographic and geochemical characteristics. Petrographic and geochemical data indicate that replacement dolomites (Rd) are formed prior to compaction at shallow-moderate burial depths from Late Jurassic-Early Cretaceous seawater and/or partly modified seawater as a result of water/rock interaction and they were recrystallized at elevated temperatures during subsequent burial.