1980 sonrası Türkiye ihracatı içinde Ege bölgesinin yeri, önemi ve perspektifi
- Tez No: 53248
- Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Ege Bölgesi sahip olduğu coğrafi konumu, doğal kaynakları, modern teknoloji, sermaye birikimi, eğitilmiş insan gücü gibi faktörleri nedeniyle ülkemizin ekonomik yönden en gelişmiş merkezlerinden birini oluşturmaktadır. 1980 sonrası ekonomide yaşanan yeniden yapılanma süreciyle birlikte bölge ihracatında önemli artışlar meydana gelmiştir. Gerçekleşmiş olduğu yıllık 3 milyar dolarlık ihracatla Türkiye toplam ihracatının % 17-20 lik kısmını karşılamaktadır. Toplam ihracatının %50sini AB'ne gerçekleştirmektedir. Gümrük Birliği süreciyle Ege Bölgesi ekonomisi dışrekabete tamamen açılmıştır. Bu.dönemde bölge ekonomisi sahip olduğu rekabet gücü ölçüsünde uluslararası piyasalardan pay alabilecektir. Rekabet gücü yüksek sektörlerin imalat sanayi üretimi içindeki oranına sürekli.düşme eğiliminde olması, firmaların kapasite kullanım oranlarının düşük seviyede gerçekleşmesi ihracat artışlarının büyük oranda döviz kurlarına bağımlılığı Gümrük Birliği aramasında olumsuz göstergeleridir. istikrarlı bir ekonomi politikası ile birlikte ihracat için üretim yapan firmalara rekabet gücü yüksek sektörlere ve özellikle küçük ve orta büyüklükteki işletmelere gerekli desteğin sağlanması bölge ekonomisinin dinamizmini artıracaktır. Zira gümrük birliğinin ilk 6 ayında ülke genelinin üzerinde ihracat artışı gerçekleştiren Ege Bölgesi (feriki yıllarda Türkiye ihracatını sırtlayacak potansiyele sahiptir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aegean Region, by its factors like geographical location, natural resources, modern technology, accumulation of cast-pace, power of educated people, is one of the most developed centers of our country in economy. After 1980, by the period of reconstruction in economy, regional export increase. It contributes to 17-20% portion of the total export of our country by its export casting 3 billion dollar. 50 %of the totai export of our country is being is being done to E.C. By Tariff Corporation“ the economy of Aegean Region is append to the foreign rivairy. At that period regional economy shall get its shore of international market as per its competition force. Those are negative indicators, which are low production level, low using capacity ratio, of the firms, increasing of export that dependson excharge rates. Fon Europen Economic Community. With weil-ballanced economic politics, if for the firms that producing for export, sectors that they have high comptetition force, and especially enterprices that arein small and medium sizes; are supported, dynomism regional economy will increase. Becouse, Agean Region have aggregation which will take on Turkish Export; ”that made more export growing than general Turkish Exportpate in first half-year of Europen Economic Community.