Yoksulluk ve suç ilişkisi: Karabük ili Cumayanı Köyü örneği
The relationship between crime and poverty: The example of Cumayani Village in Karabük province
- Tez No: 532501
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAHRİ ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırma, Karabük ili Cumayanı Köyü özelinde yoksulluk ve suç ilişkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, Cumayanı Köyünde yaşayan, daha önce cezaevine girip çıkmış kişiler ve denetimli serbestlik kapsamında cezası devam eden hükümlülerden oluşan 48 kişiye, 30 sorudan oluşan anket form uygulanmıştır. Bu doğrultuda, yoksulluk ve suç ilişkisi suça karışmış kişiler üzerinden incelenmiştir. Elde edilen veriler, SPSS 22.0 programına aktarılarak, frekans tabloları üzerinden analiz edilmiştir. Nicel veriler, sahada yapılan gözlem ve görüşmelerle desteklenerek araştırma şekillendirilmiştir. Gelir düzeyi, çocukluk yıllarında ailenin geçinme durumu, ceza almadan önce ekonomik durum, işsizlik, eğitim düzeyi gibi sosyo-ekonomik değişkenlerin suç üzerindeki etkisi incelenmiştir. Yapılan araştırma sonucunda, yoksulluk ile suç arasında sıkı bir ilişkinin veya etkileselliğin olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research has been conducted in order to examine the relationship between crime and poverty in the village of Cumayani in Karabük Province. For this reason, a questionnaire form consisting of 30 questions have been implemented to 48 people who live in the village of Cumayanı, have been in prison once and involve in criminal proceedings within the scope of supervised release. In this context, the relationship between poverty and crime has been examined through people who have been involved in crime. The data were analized on frequency tables transferred to the SPSS 22.0 Program.Quantitative data were supported by surveys and observations made on field. The results from this research indicate that there is a strong link between poverty and crime. The income level, family income in childhood, economic situation before getting punishment, unemployment and the effect of socio-economic variables in relation to crime have been examined.At the and of the scientific research ıt has been found that there is a strong link between poverty and crime.