Koro şefinin beden dili kullanımının müzikal kaliteye etkisi
The effect of choir conductor's body language use on musical quality
  1. Tez No: 532505
  2. Yazar: BİLGEN ÖZCAN COŞKUNSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR GÜDEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmada, koro şefinin beden dili kullanımının müzikal kaliteye etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Lider olarak koro şefinin, koronun müzikal kalitesini etkileyen en önemli etken olması bakımından, koro ile şef arasındaki iletişime dikkat çeken bu araştırmada ayrıca, Türkiye' deki koro şeflerinin, müziksel ifade gücünü arttırmak ve bunu topluluğa ve izleyiciye iletme yeteneğini geliştirmesine yardımcı olmak da amaçlanmaktadır. Araştırmada, koro şefinin, geleneksel koro yönetimi dışında kullandığı beden hareketlerinin neler olduğuna ve bu iletişimsel hareketlerin, koroda müzikal etmenleri ne düzeyde etkilediğine yer verilmektedir. Araştırmanın deneysel sürecinde,“Evenin Rise”isimli çoksesli eseri, 29 kişilik çalışma grubu, koro şefinin“Atım”,“Ölçü Vuruşu”,“Sol El”ve“Beden Dili”yönetim şekilleri ile yönetilerek seslendirmiştir. Herbir yönetim şeklinden elde edilen performansa ait ses kayıtları, Mpeg-4 fomatına dönüştürülerek, 9 uzman koro şefi tarafından, Koro Müzikal Kalite Değerlendirme Formu'nda yer alan, Nota, Ton Kalitesi, Balans, Entonasyon, Ritim, Artikülasyon, İfade, Dinamikler, Nefes, Senkronizasyon ve Motivasyon müzikal alt boyutlar kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda,“Sol El”ve“Beden Dili”yönetim şekillerinin, Koroda Müzikal Kalite Değerlendirme Formu' nda yer alan koro müzikal öğelerinden, motivasyon, ifade, artikülasyon ve dinamikler basamaklarını büyük ölçüde etkilediği ve“Atım”yönetimden başlayarak,“Ölçü Vuruşu”nun eklenmesi, daha sonra“Sol El”ve“Beden Dili”kullanımının dahil edilmesi ile birlikte giderek hareketin arttığı yönetim şekilleri sonucunda, koro müzikal kalitesinin olumlu yönde etkilendiği gözlemlenmiştir. Araştırmanın, Türkiye'de koro şefliği üzerine basılı kaynak ve yayınların yetersiz olması, koro şefliği eğitimi veren kurumların eksikliği ve bu alanda kısıtlı bilimsel çalışmanın olması nedeniyle, koro şefliği ve koro eğitimi bakımından önemli bir eksikliği gidereceği düşünülmektedir. Ayrıca, araştırmanın, koro şefinin kullandığı“Sol El”ve“Beden Dili”yönetim şekillerinin, koro provalarında verimliliği arttırması ve koroda müzikal etkiyi ortaya çıkarması bakımında faydalı olacağı ve bundan sonraki çalışmalara kaynak teşkil edeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the choral conductor's use of the body language was intended to continue the musical stability effect. In the study, we include what the chorus chief, body movements are, and how these communicative movements affect the musical factors in the chorus. Leader of the choir conductors, in terms of being the most important factor influencing the musical quality of the choir, this study draws attention to the communication between the conductor and chorus, Turkey's choral conductor of the musical to increase the expressive power and is intended to help develop the ability to communicate this community and the audience. . In the experimental period of the research, the polyphonic work“Evenin Rise”, the work group of 29, spoke with the chorus chief managing with“Atım”,“Measure Beathing”,“Left Hand”and“Body Language”. The sound recordings of the performance obtained from each management style are converted into Mpeg-4 fomat and are recorded by the 9 chorus chiefs in accordance with the chord quality, balance, tone, rhythm, articulation, expression, dynamics, breathing, Synchronization and Motivation were evaluated using musical sub-dimensions. As a result of the research, it was found that the“Left Hand”and“Body Language”management styles greatly affect the steps of motivation, expression, articulation and dynamics of the choir musical elements in the Koroda Musical Quality Assessment Form, it has been observed that the choral musical quality is positively influenced by the addition of nu, followed by the inclusion of the use of“Left Hand”and“Body Language”as a result of increasingly active management styles. Research, inadequate printed sources and publications on choral conducting in Turkey, due to lack of choral conducting education institutions and that the limited scientific studies in this area, in terms of choral conducting and choral training is expected to resolve a major deficiency. In addition, it is thought that the researchers will use the“Left Hand”and“Body Language”management styles used by the chorus chief to improve productivity in chorus rehearsal and to reveal the musical influence of the chorus and will be a resource for future work.