Yusuf Ömürlü'nün hayatı, eserleri ve tasavvuf mûsikîsine katkıları
Yusuf Ömürlü's life, works and contributions to turkish sufi music
  1. Tez No: 735145
  2. Yazar: İBRAHİM MELİK UYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REŞAT ÖNGÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Müzik, Türk Dili ve Edebiyatı, Religion, Music, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tasavvuf Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 378
Özet
Yüksek mîmar, bestekâr, koro şefi ve mûsikî hocası olan Yusuf Ömürlü, tasavvuf kültürüne, tekke mûsikîsine ve klasik Türk mûsikîsine hizmetleriyle tanınmış bir şahsiyettir. Kendisi, 1959 yılında tanıştığı ve başta mûsikî kültürü olmak üzere pek çok şeyi kendisinden öğrendiğini söylediği Sâmiha Ayverdi'nin himmetiyle genç yaşında geçirdiği hastalığını bir avantaj olarak görmüş, bu sâyede Türk ve tasavvuf mûsikîsine daha fazla hizmet edebilmiştir. Sâmiha Ayverdi'nin ve özellikle de İlhan Ayverdi'nin teşvikleriyle hastalığı sonrasında mûsikîye sarılmış, neşriyatlara ağırlık vermiş, unutulmaya yüz tutmuş yüzlerce eseri notaya alarak kaybolmaktan kurtarmıştır. Neşriyat noktasında bilhassa Kenan Rifâî'ye âit güftelerin bestelenmiş olanlarını notaya alıp yayımlamış; Ali Rıza Şengel ve Abdülkadir Töre'den intikal eden ilâhî koleksiyonunu da Arel-Ezgi-Uzdilek nota sisteminde yeniden hazırlayarak 9 cilt hâlinde mûsikîmize kazandırmıştır. Nota çalışmalarının yanında klasik Türk mûsikîsindeki tavır ve üslûbu korumak amacıyla klasik eserlerin kayıt altına alınmasını ve kasede geçirilerek arşivlenmesini sağlamıştır. Bu kapsamda Meral Uğurlu'dan dört kaset, Alâeddin Yavaşça'dan ve Ahmet Hatipoğlu'ndan iki kaset, Cinuçen Tanrıkorur'dan ise bir kaset yayımlanmıştır. Bununla birlikte farklı meslek gruplarından pek çok kişiye Türk ve tasavvuf mûsikîsinin nâdîde eserlerini öğretmiş, onlardaki mûsikî zevkinin artmasına aracı olmuştur. Yusuf Ömürlü'nün ayrıca Selâhattin Gürer ve Selâhattin Demirtaş ile yaptığı zikir çalışmalarıyla Rifâî Kıyam Kelime-i Tevhîdi zikir usûlünün günümüze aktarımında önemli rolü olduğu bilinmektedir.
Özet (Çeviri)
Yusuf Ömürlü; a master of architecture, composer, chorus master and music teacher, is a well-known personality with his contribution to sufi culture, lodge music and Turkish classical music in Turkiye. He met with Samiha Ayverdi and was informed about sufi cultural heritage from her a lot. His acceptance of his illness as an advantage at his young age is based on Ayverdi's moral and spiritual support. After his illness, with the encouragement of Samiha Ayverdi and İlhan Ayverdi, he focused on music, concentrated on musical publications and he saved hundreds of forgotten musical works from being lost by notating them. In terms of publications, he notated and published especially lyrics of Kenan Rifai. Also, he introduced Islamic music corpus of Ali Rıza Şengel and Abdülkadir Töre to our music by repreparing it in the Arel-Ezgi-Uzdilek notation system in 9 volumes. In addition to notation studies, classical works were sound-recorded by well-known musicians and have been archived by him in order to preserve the performance style of classical Turkish music. In this context, he released four tapes from Meral Uğurlu, two tapes from Alaeddin Yavaşça and Ahmet Hatipoğlu, one tape from Cinuçen Tanrıkorur. Besides, he taught the precious works of Turkish and Sufi music to many students from different professions and helped to improve their musical background and awareness. Also, Yusuf Ömürlü has an important role in transferring Dhikr (invocation) form of Rifai to these days with his studies on Dhikr with Selahattin Gürer and Selahattin Demirtaş as last remaining legends of sufi Dhikr performance.