Koro şeflerinin ısınma süreçlerindeki beden ve hareket kullanımına ilişkin yaklaşımları
Choral conductors's approaches to the use of body and movement in warm-up processes
- Tez No: 699676
- Danışmanlar: DOÇ. MUZAFFER ÖZGÜ BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu araştırmanın amacı koro şeflerinin provalarındaki beden kullanımlarına ilişkin yaklaşımlarını incelemek, koro şeflerinin prova değişkenlerine göre ısınma süreçlerinde uyguladıkları çalışmaları ve metotları öğrenmek, yapılan araştırmalar ve elde edilen verileri koro alanına katkı sağlamak ve bir kılavuz oluşturmaktır. Koro şefleri, koroları için provalarda daha sağlıklı, zinde, düzgün ve müzikal bir tutum sergilemek ve iyi bir performans elde etmek amacıyla yıllar boyu var olan yaklaşımları takip etmenin yanı sıra koroları için uygun ısınma arayışları içerisindedirler. Bu amaçla Türkiye'den alanında tanınmış uzman yedi koro şefinin prova süreçlerinde bedeni ve hareket kullanımlarını belirlemek üzere yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Uluslararası alandaki verilere ise kaynak taraması yoluyla ulaşılmıştır. Bu bağlamda Uluslararası literatürde koronun ısınma süreçlerinde beden ve hareket kullanımına ilişkin yaklaşımlar ile ilgili benzer araştırmalara yer verilmiş olması araştırmanın önemini ortaya koymaktadır. Bu çalışma, koroda beden ısınması konusuna değinen ve Türkiye'deki koro şeflerinin görüşlerine ayrıntılı şekilde yer veren ilk Türkçe araştırma olması açısından önem taşımaktadır. Araştırmanın sonucunda koro ısıtma sürecinde beden kullanımının araştırmaya katılan şefler tarafından gerekli görüldüğü, ancak durumun şefin tercihine ve koronun uygunluk durumuna bağlı olarak değiştiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the choir conductors' approaches to the use of bodies in their rehearsals, to learn the studies and methods used by the choir conductors in the warm-up processes according to the rehearsal variables, to contribute to the choir field and to create a guide. Choral conductors are in search of suitable warm-ups for their choirs, as well as following the approaches that have existed for years in order to exhibit a healthier, fit, smooth and musical attitude and to achieve a good performance in rehearsals for their choirs.For this purpose, semi-structured interview technique was used to determine the body and movement use of seven well-known expert choral conductors from Turkey during the rehearsal processes. On the other hand, international data on the subject were obtained through literature review. The fact that the international literature has included similar research on approaches to body and movement in the choral warm-up processes suggests the importance of research. This study is important in that it is the first Turkish research that addresses the body warm-up and movement in choir and includes the opinions in detail of choral conductors in Turkey. As a result of the research, it was determined that the use of body in the choral warm-up process was considered necessary by the conductors participating in the research, but the situation changed and depending on the conductor's preference and the availability of the choir.