Suriyeli mültecilerin iş bulma aşamasında karşılaştıkları sorunlar (Adıyaman örneği)
Syrian refugees in the work findings problems (Adıyaman example)
  1. Tez No: 532521
  2. Yazar: HAYDAR ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA VİLDAN SERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada Adıyaman'da yaşayan Suriyeli mültecilerin işgücü piyasalarına entegrasyonları için sosyo-ekonomik ve mesleki profilleri belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma genel tarama türünde yürütülmüş betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın çalışma grubunu, Adıyaman şehir merkezinde yaşayan 110 aile ve bu alilere mensup 493 kişi oluşturmuş ve katılımcıların %55.2'si erkek ve % 44.8'i kadındır. Örneklemin seçiminde kartopu örnekleme modeli kullanılmıştır. Mültecilerin mesleki profillerini belirmek amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen ve 28 maddeden oluşan anket uygulanmıştır. Anketler yüz yüze yapılan görüşme ile gerçekleştirilmiş ve Türkçe bilmeyen mültecilerden veri sağlamak amacıyla tercüman desteği alınmıştır. Verilerin analizinde yüzde, frekans ve çapraz tablo teknikleri kullanılmıştır. Adıyaman'da yaşayan Suriyeli mültecilerin yaş ortalamalarının çok genç olmasına karşın mültecilerin beşte birinin hiç eğitim almadığı, üçte ikisinden fazlası ise sadece temel eğitim aldığı ve bu nedenle mültecilerin sosyo-ekonomik durumlarının oldukça düşük olması nedeniyle iş bulmada zorluklar yaşadıkları, günlük geçici işlerde çalıştıkları, çok az gelir elde edebildikleri sonucuna ulaşılmıştır. Mültecilerden iş yaşamına katılacak kişi oranının yüksek olması nedeniyle onlara farklı alanlarda meslek kazandırılması, Türkçenin etkili bir biçimde öğretilmesi, informal becerileri olanların sertifikalandırılması, istihdam ve girişimcilik olanakları çeşitlendirilerek teşvik edilmesi, toplumsal ayrımcılığın azaltılması için çalışmaların yapılması yönünde öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, socio-economic and vocational profiles of Syrian refugees living in Adiyaman were tried to determine for their integration into the labor market. Research is a descriptive study carried out in the form of general screening. The research study group consisted of 110 families living in Adıyaman downtown, and 493 people belongs to these families and 55.2 percent of these people were male and 44.8 percent were female. Snowball sampling model was used in the selection of the sample. A 28-item survey was developed by the researcher in order to determine the vocational profiles of the refugees. Surveys were conducted with face-to-face interviews and interpreter support was provided to obtain data from refugees who does not speak Turkish. Percentage, frequency and cross table techniques were used in the analysis of data. Even though the average age of Syrian refugees is very low, they have difficulty in finding a job because, one in five kids have never gotten education, and more than two in three have gotten only basic education, and moreover socio-economic situation of the refugees is very low. Researches have come up with the result that refugees can earn very little income. Due to the high proportion of people participating in business life from the refugees, suggestions have been developed to bring them in working different fields, such as teach them Turkish effectively, to certify those with informal skills, to diversify employment and entrepreneurship possibilities and to work for reduction of social discrimination.