18-45 yaş bireylerde bilişsel duygu düzenleme stratejilerinin uyku kalitesini yordamadaki rolü
Ages 18-45 cognitive emotion regulation strategies of individuals role of sleep quality
  1. Tez No: 532567
  2. Yazar: MELİKE ARPINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN EBADİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Uykunun insan sağlığı için önemi oldukça büyük ve birçok psikopatoloji ile ilişkisi aşikârdır. Çalışmanın diğer bir değişkeni olan duygu düzenleme de benzer şekilde günlük yaşam için önemli bir faktör olarak ifade edilmektedir. Duyguların düşünce veya bilişsel süreçlerle düzenlenmesi, insan hayatıyla ayrılmaz bir şekilde ilişkilidir ve insanların stresli olayların deneyiminden sonra duygularını yönetmelerine yardımcı olmaktadır. Literatürde uyku bozuklukları ile duygu düzenleme ilişkisinin araştırıldığı fakat uyku kalitesine yeterince yer verilmediği dikkat çekmektedir. Bu çalışma, bilişsel duygu düzenleme stratejileri yani bireyin baş etme mekanizmalarının uyku kalitesi ile ilişkisini incelemek amacıyla planlanmıştır. Veri toplama amacıyla Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği (BDDÖ) ve Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PUKİ) kullanılmıştır. Yetiştiriliş, aile tipi ve yaşanan yer gibi nitelikler dahilinde uyku ile bilişsel duygu düzenleme stratejileri arasındaki ilişkiye etki eden faktörlerin belirlenmesi önem taşımaktadır. Böylelikle etki eden faktörlere dair farkındalık kazandırılmış olacak ve ilgili psikopatolojilerin önlenmesine yönelik çalışmalar arttırılabilecektir.
Özet (Çeviri)
Sleep is important for human health and the relationship with many psychopathologies is obvious. Emotional regulation as another variable of this work is likewise expressed as an important factor for everyday life. The regulation of feelings through thought or cognitive processes is inextricably linked to human life and helps people to manage their emotions after experiencing stressful events. It has been noted in the literature that sleep disturbances are related to emotional regulation, but sleep quality is not sufficient. This study was designed to examine the relationship between cognitive emotional regulation strategies, that is, the individual's coping mechanisms and sleep quality. The Cognitive Emotion Regulation Scale and the Pittsburgh Sleep Quality Index were used to collect data. It is important to determine the factors affecting the relationship between sleep and cognitive emotional regulation strategies, such as raising, family type and living place. This will raise awareness of the affecting factors and enhance the work on the prevention of related psychopathologies.