18-45 yaş arası bireylerde harp sanatları beden eğitiminin aiki terapi yöntemiyle bilişsel duygu düzenleme stratejilerine etkisinin uygulamalı araştırılması
The applied statistical research on the effect of the martial physical education of aikido in individuals between 18-45 years on the cognitive emotion regulation strategies by physical therapy method
  1. Tez No: 532875
  2. Yazar: KEREM URCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN EBADİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, Harp Sanatları beden eğitiminin bir stili olan Aikido'nun bir bilişsel duygu düzenleme terapi yöntemi olarak kullanılabileceği hipotezinden yola çıkarak psikoterapi yöntemi olarak test edilmesi amaçlanmıştır. Araştırma deneysel olarak tasarlanmıştır. Araştırmada harp sanatlarından Aikido sanatı terapi olarak katılımcılara uygulanarak bilişsel duygu düzenleme stratejilerinde değişiklik olup olmadığı araştırılmıştır. Veri toplama aracı duygu düzenleme ölçeği ve kişisel bilgi formundan oluşturulmuştur. Araştırmada kullanılan Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği (BDDÖ) Garnefski, Kraaij ve Spinhoven (2002) tarafından geliştirilmiştir. Ölçek stres veren yaşam olayları sonrasında kişilerin kullandığı bilişsel duygu düzenleme stratejilerini ölçmeyi amaçlamıştır. Araştırmada farklı yaş gruplarında 50 katılımcı çalışma grubu olarak alınmıştır. Bu çalışma grubuna Aikido çalışmalarına başlamadan önce Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği anket olarak uygulanmıştır. Anket çalışmasından sonra Aikido çalıştırılmış ve sonrasında aynı anket tekrar edilerek, çalışma grubunun ilk testte verdiği cevapların puanları ile son testte vermiş oldukları cevapların puanları istatistiki olarak analiz edilmiş ve kişlerin kullanıldığı bilişsel duygu düzenleme stratejilerinden olumlu ve olumsuz stratejilerin tamamında belirgin bir iyileşme olduğu gözlemlenmiş ve Aikido 'nun terapi yöntemi olarak kullanılabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to test Aikido, which is a style of Martial Arts physical education, as a psychotherapy method based on the hypothesis that it can be used as a method of cognitive emotion regulation therapy. The research is designed experimentally. In this study, it was investigated whether there was a change in cognitive emotion regulation strategies by applying the art of Aikido as a therapy to the participants. The data collection tool is composed of the emotion regulation scale and the personal information form. Cognitive Emotion Regulation Questionnaire (CERQ) used in the study was developed by Garnefski, Kraaij and Spinhoven (2002). The questionnaire is aimed to measure the cognitive emotion regulation strategies used by people after stressful life events. In the study, 50 participants in different age groups were taken as a study group. The Cognitive Emotion Regulation Questionnaire was given to the participants before starting the Aikido practices. After the survey, Aikido was run and the same questionnaire was repeated and the scores of the responses of the study group in the first test and the scores of their responses in the last test were analyzed statistically. In the conclusion part, because there is a spectacular wellness occured in the emotion regulation strategies of the participants; it is obvious that Aikido can be used as a therapy method in clinical psychology, sports and exercise psychology and clinical sports and exercise psychology in all sorts of demographic variations.