Üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerde sınav kaygısı, mükemmeliyetçilik ve anne baba tutumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between examination and examination of parties in the students prepared for university examination
  1. Tez No: 532578
  2. Yazar: MELİS DAMLA ÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE TOLUN ARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
16-19 yaş arası öğrencilerin sınav kaygılarının mükemmeliyetçilik ve anne baba tutumları açısından (demokratik, ilgisiz/ihmalkâr ve otoriter) nasıl farklılaştığını saptamak amacıyla gerçekleştirilmiş çalışmada 80'i (%53,3) kadın, 70'i (%46,7) erkek 150 öğrenci ile çalışılmıştır. Veri toplamak amacıyla Demografik Bilgi Formu, Ebeveyn Tutumu Ölçeği, Sınav Kaygısı Ölçeği, Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Envanteri ve Beck Anksiyete Ölçeği kullanılmıştır. İstatistik analizler IBM SPSS 21.0 (IBM Corp. Released 2012.Armonk, NY, USA) paket programı ile yapılmıştır. Araştırmada kullanılan ölçeklerin değerlendirmeleri yapıldıktan sonra, elde edilen sonuçlara göre; Öğrencilerin sınav kaygısı ölçeği tanımsal alt boyutlarından“genel sınav kaygısı”boyutu diğer alt boyutlara oranla daha yüksek saptanmıştır. Öğrencilerin ebeveyn tutum ölçeği tanımsal alt boyutlarından“ilgisiz ebeveyn tutum”boyutu diğer alt boyutlara oranla daha yüksek saptanmıştır. Öğrencilerin çok boyutlu mükemmeliyetçilik ölçeği tanımsal alt boyutlarından“kendine yönelik mükemmeliyetçilik”boyutu daha yüksek saptanmıştır. Mükemmeliyetçilik sınav kaygısı ve anne baba tutumu karşılaştırıldığında aralarında fark çıkan korelasyon analizleri, Sınav Kaygısı Ölçeği İle Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği ve Ebeveyn Tutum Ölçeği İlişkisine İlişkin Korelâsyon Analizi sonuçları arasında anlamlı farka rastlanmıştır.Bu araştırmanın amacı, öğrencilerin sınav kaygılarının azaltılmasında onlara neler önerebileceğimiz, ailelerin bu konuda öğrenciye nasıl yaklaşımlarda bulunması gerektiğinin, öğrencinin başarısında aslında bir tek öğrencinin değil ailenin de ne kadar önemli olduğunun saptanmasını kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study that was carried out in order to determine how examination and test anxiety differentiates depending on self-esteem in terms of parental attitudes (democratic, indifferent/negligent and authoritarian), 150 students between the ages of 16 and 19 attended, 80 of them were female (%53,3)and 70 (%46,7)of them were male. Demographic Information Form, Parent Attitude Scale, Test Anxiety Scale, Multidimensional Perfectionism Inventory and Beck Anxiety Scale were used to collect data. Statistical analyzes were performed using IBM SPSS 21.0 (IBM Corp. released 2012. Armonk, NY, USA). After evaluating the scales used in the research, according to the results obtained; The students' anxiety subscales of test anxiety scale were found to be higher than the other subscales. The dimension of“indifferent parental attitude”from the descriptive sub-dimensions of the students' parental attitude scale was higher than the other sub-dimensions. The“self-directed perfectionism”dimension was found to be higher than the descriptive sub-dimensions of the students' multidimensional perfectionism scale. There was a significant difference between the results of Correlation Analysis between Examination Anxiety and Parental Attitudes, Examination Anxiety Scale and Multidimensional Perfectionism Scale, Beck Anxiety Scale and Parental Attitude Scale. The purpose of this research is to show us how important it is for the family to approach the students in this regard, how important it is for the student to succeed in the family rather than the single student.