Eşik altı obsesif kompulsif özelliklerin sınav kaygısı ile ilişkisi
The relation between the exam anxiety and subthreshold obsessive compulsive traits
- Tez No: 583867
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMHUR TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı Eşik Altı Obsesif Kompulsif Bozukluk Özelliklerin Sınav Kaygısı ile İlişkisinin araştırılmasıdır. Araştırma nicel olarak tasarlanmıştır. Araştırmanın örneklemini, üniversite sınavına girecek olan, Nisan 2019 da İstanbul ili Kadıköy ilçesinde 12. sınıfa devam eden ve liseden mezun olup yeniden üniversite sınavına hazırlanan 48 i erkek 39 u kız öğrenci olmak üzere 87 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışmaya katılan öğrencilerin yaş ortalaması 18.3 olarak hesaplanmıştır. Araştırma dahilinde öğrencilere sosyo-demografik veri formu, Westside Sınav Kaygısı Ölçeği, Maudsley Obsesif Kompulsif Soru Listesi (MOKSL), Obsesif İnançlar Ölçeği (OİÖ-44), Frost Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği (ÇBMÖ-F), Beş Faktör Kişilik Testi Kısa Formu uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 21.0 programı ile analiz edilmiştir. Analiz sonucundaki bulgulara göre sınav kaygısı ile cinsiyetler arasında ve öğrencilerin günlük ders çalışma sürelerinin arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Öğrencilerin yaşı ile sınav kaygısı arasında ilişki vardır. Mezun olup sınava yeniden hazırlanan öğrencilerdeki sınav kaygısı, lise son sınıfta olup sınava hazırlanan öğrencilere göre anlamlı düzeyde daha fazladır. Obsesif kompulsif belirtiler, obsesif inançlar, mükemmeliyetçilik özellikleri ve beş faktör kişilik özellikleri ile sınav kaygısı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki vardır. Sonuçlar literatür verileri ışığında tartışılmış, gelecek araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to research the relation between the Exam Anxiety and Subthreshold Obsessive Compulsive Traits. This study is designed as quantitative the samples of the research consist of 87 students, 48 male and 39 female students, who are studying on 12th grade and fresh graduates from the high school in the district of Kadıköy. The average age of the students is calculated as 18.3. In the scope of the research, Socio-demographic Data Form, WestSide Exam Anxiety Survey, Maudsley Obsessive Compulsive Question Lists, Obsessive Belief Scale, Frost Multidimensional Perfectionism, Five Factor Personality Survey are applied. The obtained data is processed with SPSS 21.0 program. According to the result of data, it has been found that there is no logical relationship among exam anxiety, gender and the daily study time of the students. There is a clear relationship between student's age and exam anxiety. The exam anxieties in graduate students are far higher than those who are studying on 12th grade while preparing for University Entrance Exam. There is a logical connection among Obsessive Compulsive Symptoms, Obsessive Beliefs, Perfectionism Traits and Five Factor Personality Traits with Exam Anxiety. The results are discussed under the light of books and articles and proposals are indicated for future studies.