Sonlu cisimler üzerindeki denklemler
Equations over finite fields
- Tez No: 5326
- Danışmanlar: PROF. DR. FETHİ ÇALLIALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
SONLU CİSİMLER ÜZERİNDEKİ DENKLEMLER (Yüksek Lisans Tezi) Şenol EREN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1988 ÖZ Bu çalışmada sonlu cisimler üzerindeki denklemler ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Aynı zamanda son lu cisimler üzerindeki çarpımsal ve toplumsal karakter ler, bunlara bağlı olarak Gauss ve Jacobi toplamları, norm ve iz verilmiştir. Son olarak sonlu cisimler üze rindeki denklemlerin çözüm sayıları hakkında bilgi ve rilerek bu denklemlerin çözüm sayıları çarpımsal ve toplumsal karakterler yardımıyla hesaplanmıştır. II
Özet (Çeviri)
EQUATIONS OVER FINITE FIELDS (M. Sc. Thesis) Şenol EREN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1988 ABSTRACT In this study the equations on finite field are examined in detail. In addition to multiplicative and addition characters and with related to these characters Gauss's and Jacobi's additions, norm and trace are given. Finally, about the solution numbers of the equations on the finite fields are given and the solution numbers of these equations are calculated by means of multiplicative and additive characters. Ill