Vergisel yaklaşımla Türkiye'de kayıtdışı ekonomi
  1. Tez No: 53264
  2. Yazar: FARUK GÖZÜBÜYÜK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FEVZİ DEVRİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Kanuni belgelerle belgelendirilmeyen, yetkili kamu organlannca normal kurallar içinde kontrol edilemeyen ve milli gelir hesaplamalarında dikkate alınmayan ekonomik işlem ve faliyetlerin tümü kayıt dışı ekonomiyi ifade eder. Kamu düzeninin sağlanması, korunması ve kamunun ihtiyaç duyduğu gelirlere kaynak teşkil edebileceği için önemli bir konudur. Kayıtdışı ekonominin nedenlerini ülkenin ekonomik yapısından ayrı düşünmek gerçekçi bir yaklaşım değildir. Bu nedenle Türkiye'de; ülkenin ekonomik yapılanmasından, yönetsel yapısından ve Türk vergi mevzuatından kaynaklanan sorunlar kayıtdışı ekonomiye yol açmaktadır. Kayıtdışı ekonomiye yönelik çözüm önerileri ele alınırken ekonomik ve sosyal boyutu kadar siyasal boyutunun da dikkate alınması gerekir. Kayıtdışı ekonomiyi kavramak ve kayıt altına almak için ülkenin genel ekonomik yapısındaki sorunlara ilişkin öneriler ile Türk vergi mevzuatına ilişkin öneriler birlikte ele alınmalıdır. Kayıtdışı ekonomi ile mücadelede önemli olan, izlenecek politikada kararlılık ve istikrardır. Kayıtdışı ekonomiyle mücadelede izlenecek politikanın toplumun tüm kesimleri ile mutabakat içinde belirlenmeli ve bu politika bir devlet politikası olarak uygulamaya başlamalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The all of the economic transaction and activities, that are not proved with legal documentes that are not controlled within the normal rules, and are not taken into consideration in national income accounts, represent unrecorded economy. For the establishment and prezervation of puplic order and for it can consitute the resource which the public sector needs, it is an important subject. It is not a realistic approach to accept reasons of unrecorded economy sperate from the economic structure of economy. For this reason, in Turkey, the problems arising from economic establishment and, adminisrative stracture of country and Turkish tax law, cause the unrecorded economy. Evaluating the solution proposals directet towards unrecorded economy the political demension should be taken into consideration as well as economic and social demensions. To cover the unrecorded economy and to take it under controll the propals related to general economic stracture of country and those related to Turkish tax law sholud be considered together. What is important for a policy against unrecorded economy is the stability and insistence. The policy to be implemented against unrecorded economy should be determined in a consensus of all of groups society and it should be put into aplication as a state policy.