Çocukluk çağı aşıları ile ilgili ebeveynlerin bilgi ve tutumları
Knowledge and attidutes of parents about childhood vaccination
- Tez No: 532652
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ TEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda ebeveynlerin aşılar hakkındaki bilgi ve tutumlarının belirlenmesi ve aşı reddinin asıl nedenlerinin tespiti amaçlandı. YÖNTEM: Çalışmamız 1 Şubat 2018-1 Mayıs 2018 tarihleri arasında Ankara ilindeki çeşitli aile sağlığı merkezlerinde yapıldı. Bu aile sağlığı merkezlerine kayıtlı olan ve aşılama çağı çocuğu olan ebeveynlere 39 soruluk bir anket yüz yüze veya telefon aracılığı ile uygulandı. Verilerin istatistiksel analizi SPSS 20.0 paket veri programıyla yapıldı. BULGULAR: Aşılama kararına etki eden 4 faktör tespit edildi.
Özet (Çeviri)
AIM: In our study, it was aimed to determine the knowledge and attitudes of parents about vaccines and to determine the main causes of the vaccine refusal. METHODS: Our study has been performed between February 1, 2018 and May 1, 2018 in Ankara at various family health centers. A questionnaire with a 39-sentence has been applied to the parents who were registered to these health care centers and who have children in the age of vaccination. The statistical analysis of the data was done by SPSS 20.0 packet data program. RESULTS: 4 factors affecting the decision about the vaccination were detected.