Supporting arts and culture: A case study of private corporations and foundations in Turkey
Kültür ve sanatın desteklenmesi: Türkiye'de özel şirket ve vakıflar üzerine bir inceleme
- Tez No: 532667
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT SOYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez çalışması özel şirket ve vakıfların kültür ve sanat alanında devletin destekleyicisi konumunu açıklamayı hedeflemektedir. Özellikle 2000 sonrası devlet politikaları ve kültürün özelleştirilmesi kapsamında gerçekleşen bu destekçi konumun hangi alanlarda öne çıktığı ve kültür ve sanat alanında devlet – özel sektör işbirliği çalışmanın temel çerçevesini oluşturmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulduğu yıllardan günümüze kültür politikalarının incelenmesinden sonra odak nokta olan özel şirket ve vakıfların kültür ve sanat yatırımları incelenmiştir. Daha sonra ise bu kurumların yöneticileri ile gerçekleştirilen görüşmeler söylem analiziyle değerlendirilerek özel sektör ve vakıfların destekçi konumları açıklanmıştır. Bu çalışmanın inceleme noktasını özel şirket ve vakıfların kurmuş oldukları kültür ve sanat kurumlarının faaliyetleri ve yetkililerin söylemleri oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explain the role of private corporations and foundations in culture and arts as supportive elements to the state. In which areas this supportive position, which was realised in the scope of especially the state politics after 2000 and privatization of culture, came to the forefront and state-private cooperation in culture and arts forms the basic framework of this thesis. Following the analysis of cultural policy since the first years of the Republic of Turkey up to today, culture and arts investments of private corporations and foundations, the focal point of the study, is examined. Then, the supportive position of the private sector and foundations is explained through discourse analysis of interviews with the managers of these institutions. Activities of culture and arts institutions founded by private corporations and foundations, and discourse of their authorities form the examination point of this thesis.