Kaldıraçlı işlemlerin tarihsel gelişimi ve riskleri
Historical development and risks of leveraged transactions
  1. Tez No: 532670
  2. Yazar: FERHAT KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT TARGAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Türkiye'de finans piyasalarını düzenleme ve denetleme yetkisi verilen Sermaye Piyasası Kurulu, 25 Ocak 1982 tarihinde 2499 sayılı kanunname ile yürürlüğe girerek Başbakanlık'a bağlı bir kurum olarak kurulmuştur. SPK, kanunla kendisine verilen yetki çerçevesinde sermaye piyasası kurumlarına, sermaye piyasası araçlarının, ihraç ve halka arzı ile borsada işlem görmesine, sermaye piyasasının güvenilir, şeffaf, etkin, istikrarlı, adil ve rekabetçi bir ortamda işleyişinin ve gelişmesinin sağlanmasına, yatırımcıların hak ve menfaatlerini korumaya yönelik düzenlemeler yapmaktadır. Kaldıraçlı Alım Satım işlemleri olan Forex ve Türev ürünlerin gözetimi ve denetimi SPK tarafından yürütülmektedir. Forex işlemleri 27.08.2011 tarihli ve 28038 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Sermaye Piyasası Kurulu'nun Seri:V No:125 sayılı“Kaldıraçlı Alım Satım İşlemleri ve Bu İşlemleri Gerçekleştirebilecek Kurumlara İlişkin Esaslar Hakkında”tebliğ ise, Türev araçlara ilişkin düzenlemelerin dayanağı ise 4487 sayılı kanun'un 3, 22 ve 40'ıncı maddelerinde SPK mevzuatı kapsamına alınmıştır. Bu kapsamda tarihi yüz yıllar öncesine dayanan Forex ve Türev ürünlerin tarihsel gelişimine ve risk konusuna değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Capital Markets Board of Turkey (CMB), which has given the regulation and supervision authority of financial markets in Turkey, was established with the Capital Markets Law (CML) enacted in 25 January 1982, as an institution affiliated to the Prime Ministry. CMB, with the authority given by the law, is in charge of making regulations for the capital market instutions, to deal with the issuance and public offerings of the capital market instruments and to protect the rights and interests of investors in order to ensure the operation and development of the capital market are in a reliable, transparent, efficient, stable, fair and competitive environment. Supervisionand surveillance of Forex and Derivative products, which are considered as leveraged transactions, are carried out by CMB.Forex transactionsare included in the scope of CMB legislationwith the The Communiqué Serial: V, No: 125 on“Principles Regarding Leveraged Transactions andInstitutions Which are Authorised to Provide Those Transactions”issued by the Capital Markets Board published in the Official Gazette numbered 28038 and dated 27.08.2011. Theregulations on derivative instruments are taken under the scope of CMB legislation with the articles 3, 22 and 40 of Law No. 4487. In this context, the historical development and risk of Forex and Derivative products, which have a lot of history date back hundreds of years, are mentioned in this document.