Karambanın fiğ otu ve yonca otu ile farklı oranda karışımlarının in vitro gerçek sindirilebilirliğinin belirlenmesi
Determination of in vitro true digestibilities of different rates of vetch hay and alfalfa hay with caramba
  1. Tez No: 532675
  2. Yazar: HİLMİ ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Yapılan bu çalışmanın amacı karambanın fiğ otu ve yonca otu ile farklı oranda karışımlarının ruminantlar için in vitro gerçek sindirililebilirliğinin belirlenmesidir. Materyal ve Metot: Araştırmada kaba yem karışımları karamba kuru otu (%100), fiğ kuru otu (%100), yonca kuru otu (%100),fiğ kuru otu+karamba kuru otu (%75+%25), fiğ kuru otu+karamba kuru otu (%50+%50), fiğ kuru otu+karamba kuru otu (%25+%75), yonca kuru otu+karamba kuru otu (%75+%25), yonca kuru otu+karamba kuru otu (%50+%50), yonca kuru otu+karamba kuru otu (%25+%75) olacak şekilde hazırlandı.Araştırmada kaba yem karışımlarını içeren filtre torbalar ve tampon çözeltiler Ankom Daisy in vitro fermentasyon sistemi için tanımlanan şekilde hazırlandı. Rumen içeriği mezbahada kesilen sığırlardan prosedüre uygun olarak alındı ve süzüldü. Sindirim üniteleri içerisine tampon çözeltiler, rumen sıvısı ve örnekleri içeren filtre torbalar eklendi ve 39 °C'de 48 saat inkübe edildi. Süre sonunda inkübasyon ortamı döküldü, filtre torbalar tamamen temizleninceye kadar yıkandı ve nötral deterjan fiber prosedürü uygulandı. Kaba yem karışımlarının in vitro gerçek sindirilebilirlik değerleri hesaplandı. Bulgular: Çalışmada fiğ kuru otu (% 51.00 0.37) ve yonca kuru otu (%51.06 0.85) in vitro gerçek kuru madde sindirilebilirlikleri birbirine benzer olmasına karşın karamba kuru otundan (%74.35 1.18) önemli derecede düşük bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study was to determine the effects of the mixing of either vetch or alfalfa with caramba on in vitro true dry matter digestibility for ruminants. Material and Method: The forage mixtures were formed in that caramba hay (100%), vetch hay (100%), alfalfa hay (100%), vetch hay+caramba hay (75+25%), vetch hay+caramba hay (50+50%), vetch hay+caramba hay (25+75%), alfalfa hay+caramba hay (75+25%), alfalfa hay+caramba hay (50+50%), alfalfa hay+ caramba hay (25+75%). The filter bags containing forage mixtures and buffer solutions were prepared as described for Ankom Daisy in vitro fermentation system. Rumen content, obtained from cows freshly slaughtered at a local slaughterhouse, was collected and strained in accordance with the procedure. Buffer solutions, rumen fluid and the filter bags containing samples were added to digestion units and incubated at 39 °C for 48 h. After incubation, the incubation medium inside of digestion units was removed and the filter bags gently washed until they were completely clean. Thereafter, neutral detergent fiber procedure was performed. In vitro true digestibility values of forage mixtures were calculated. Results: In vitro true dry matter digestibility of vetch hay (51.00 0.37%) and alfalfa hay (51.06 0.85%) were similar to each other but significantly lower than that of caramba (74.35 1.18%).