Hisar dergisi şairlerinin şiirlerinde halk bilimi unsurları
Folkloric elements in the poems of Hisar journal poets
  1. Tez No: 532682
  2. Yazar: ABDULLAH YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUZAFFER ÇANDIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Bilim (Folklor) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu araştırmada, Hisar dergisi şairlerinin şiirleri halk bilimi unsurları bakımından incelenmiştir. Şairlerin gelenekten ne derece yararlandığı ve halk bilimi unsurlarını eserle-rinde nasıl kullandıklarının ortaya konması temel problemi oluşturmaktadır.Bu çalışma, geleneğin çağdaş edebiyata etkisine bir örnek olma özelliğini taşımaktadır.Çalışmamız giriş kısmı ile iki bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında çalışmanın amacı, kapsamı, yöntemi ve izlenen metotlar belirtilmiştir. Bu kısımda,Hisar dergisinin oluşumu, topluluğun bir araya gelmesi, yayın hayatı, sanat ve dil anlayışlarına yer verildi. İncelenen şairlerin hayatları ve sanat anlayışları hakkında detaya girilmeden, tanıtıcı nitelikte bilgiler yer almaktadır. Burada önemli olan şairlerin sanat anlayışları ile gelenek arasındaki ilişkidir.Birinci bölüm ve ikinci bölüm, çalışmamızın amacını oluşturan, halk bilimi unsurlarını tespit etmeye yöneliktir. Birinci bölümde, halk kültürü unsurları maddeler halinde verildi.Hisar şairlerinin bu unsurlardan şiirlerinde ne şekilde faydalandıkları tespit edildi ve değerlendirme yapıldı.İkinci bölümde, halk edebiyatı unsurlarını tespit etmek amaçlanmıştır. İlk olarak türler hakkında tanıtıcı bilgiler verildi. Daha sonra Hisar şairlerinin bu türleri eserlerinde kullanış şekli tespit edilip değerlendirme yapıldı. Bu türler manzum, mensur, mensur-manzum ve serbest türler olmak üzere dört başlık altında verildi.Sonuç kısmı, elde edilen bulgular hakkında yapılan değerlendirmeleri kapsamak-tadır.
Özet (Çeviri)
In this research, the poems in the journal of Hisar were examined in terms of folklore elements. The basic problem is that the extents to which poets make use of tra-dition and how they use the folkloric elements in their works. This work is an example of contemporary literature created under the influence of tradition.This study consists of two chapters and the introduction part. The intent, scope, methodology and method of the study are provided in the introduction part. In this part, the formation of the Hisar journal, the gathering of the community, publishing life, art and language were covered. There is introductory information about the lives and artis-tic understanding of the poets studied. What is important here is the relationship be-tween the artistic understanding of the poets and the tradition.The first chapter and the second chapter are aimed at identifying the folkloric el-ements. In the first chapter, folk culture elements were identified It was determined and evaluated how the Hisar poets benefited from these elements in their poems.In the second chapter, it is aimed to identify folk literature elements. Firstly, in-troductory information on species was given. Then, the usage of these species of Hisar poets in their works was determined and evaluated. These species were given under four titles: verse, prose, prose-verse and free species.The conclusion part includes the evaluations on the findings obtained.