Genç futbolcuların sezon içi bazı performans değerlerinin yabancı ülke futbolcuları ile karşılaştırılması
Comparison between the turkish and foreigner footballplayers in the season
- Tez No: 532684
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSA ÇON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu çalışmada, genç futbolcuların bir futbol sezonunun farklı dönemlerindeki yapısal ve bazı performans değerlerinin yabancı ülke futbolcuları ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Araştırmaya, Türkiye (n:19) ve Hollanda (n:17) Futbol U18 liginde mücadele eden iki takımın oyuncuları gönüllü olarak katılmıştır. Her iki Takımın oyuncularının hazırlık döneminin başında, birinci müsabaka döneminin sonunda ve ikinci müsabaka döneminin sonunda olmak üzere 3 farklı zaman aralığında yapısal özelliklerinin (yaş, boy, kilo, vücut yağ yüzdesi, beden kitle indeksi) belirlenmesinin yanında sürat, esneklik, dayanıklılık, çabukluk, dikey sıçrama gibi temel motorik performans değerlerini tespit etmek amacıyla testler uygulanmıştır. Ölçümler arasında fark olup olmadığını belirlemek amacıyla Independent- Samples t testi (Bağımsız gruplarda aritmetik ortalamalar arası farka ait t testi) kullanılmıştır. Bulgular: Genç Futbolcuların yapısal özellikleri açısından karşılaştırılmasında Hazırlık döneminin başında yapılan ölçümlerde beden kitle indeksi (Türk Futbolcular 21,29 ± 1,17 Yabancı futbolcular 22,27 ± 1,08) ile vücut yağ yüzdeleri (Türk Futbolcular 14,10 ± 1,46 Yabancı futbolcular 12,97 ± 1,43) arasında anlamlılık tespit edilirken (p0,05). Sonuç: Hollanda Profesyonel 1.Lig U18 futbolcularının performans değerlerinin, ülkemiz Profesyonel 1.Lig U18 futbolcularından futbol sezonunun her döneminde daha yüksek olarak tespit edilmesi, özellikle genetik faktörlerin etkisi ile uygulanan antrenman programlarının etkisine bağlı olduğu sonucunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of the study is to compare structural and different performance variables of the Turkish and foreigner young football players pre-season, in season, and post-season. Material and Method: The subjects of this study were U-18 football players. The subjects were chosen as a volunteer from Turkey (n:19) and Holland (n:17). Both team's players were tested three different periods of the season such as; preseason, in season, and post season. During the test variables such as; age, height, weight, body mass index, fat index, speed, flexibility, stamina, acceleration, squat jumps were collected. An independent samples t-test was used to test for significance. Results: According to the data, there were statistically differences between the BMI and fat percentage among the Turkish players than the foreigner players. Turkish football players BMI were higher (21.29 ± 1.17) in the pre season than the foreigner players (22.27 ± 1.08). Also, fat percentage of the Turkish players were higher (14.10 ±1.46) during the preseason that the foreigner players (12.97 ± 1.43). There were no difference between the groups in season and post season. On the other hand, according data's that were collected pre season, in season, and post-season, foreigner players were better in the athletic conditions such as flexibility, stamina, and the squat jump than the Turkish players. But there were no differences in 10meters and 30 meters acceleration between the two groups. Conclusion: According to the study, Dutch U-18 players were better than the Turkish U- 18 almost in every aspect during the pre-season, in season, and post-season. One of the reasons for that the Dutch players are being trained adequately especially designed for their genetics.