Savunma sporlarındaki elit sporcuların empati becerilerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Examination of empathy skills of elite athletes in defence sports in terms of various variables
- Tez No: 532718
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLFEM SEZEN BALÇIKANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmanın amacı savunma sporları (judo, taekwondo ve kick boks) ile uğraşan üst düzey sporcuların empati becerilerini incelemek ve farklılıkları belirlemektir. Araştırmanın evrenini, Ankara'da judo, taekwondo ve kick boks branşlarında elit düzeydeki sporcular oluşturmaktadır. Örneklem grubunu, Ankara genelinde yapılan turnuvalara katılmış, ulusal ya da uluslararası çeşitli derecelere sahip sporcular arasından tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilmiş, yaşları 15-30 arasında değişen, judo mavi, kahverengi, 1. Dan ve üzeri (81), taekwondo 2. Gıp, 1. Gıp, 1. Dan ve üzeri (71) ve kick boks açık kahverengi, koyu kahverengi, 1. Dan ve üzeri (121) kuşak sahibi 273 elit sporcu oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında araştırmanın amacına uygun olarak hazırlanmış kişisel bilgi formu ve sporcuların empatik becerilerini ölçmek için Davis (1983) tarafından geliştirilen, Engeler (2005) tarafından Türkçeye çevrilen“Kişilerarası Tepkisellik İndeksi (Interpersonal Reactivity Index: IRI)”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin normal dağılım gösterip göstermediklerini belirlemek için Kolmogorov-Smirnov testi uygulanmış, basıklık ve çarpıklık değerlerine bakılmıştır. Araştırma analizinde, t-testi, tek yönlü varyans (one way anova) analizi ve post hoc tukey testi, pearson correlation testleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, savunma sporu yapmakta olan elit sporcuların empati becerileri cinsiyet değişkenine göre incelendiğinde, kadın sporcuların erkek sporculara oranla daha yüksek düzeyde olduğu ve bu sonucun istatistiki olarak anlamlı olduğu görülmektedir. Sporcuların empati becerileri spor branşı değişkenine göre incelendiğinde; taekwondo sporu yapan sporcuların kick boks sporu yapan sporculara oranla empatik düşüncelerinin daha yüksek düzeyde olduğu ve bu sonucun istatistiki olarak anlamlı olduğu görülmektedir. Sporcuların yaşları ile yalnızca kişisel rahatsızlık alt boyutu arasında istatistiki olarak ters yönlü, anlamlı ve düşük düzeyde bir ilişkinin varlığı belirlenmiştir. Sonuç olarak, savunma sporu yapmakta olan elit sporcuların empati becerileri cinsiyet ve spor branşı değişkenlerine göre farklılık gösterdiği, sporcuların yaşları ile empati becerileri arasında anlamlı bir ilişki olduğu bulunurken, spor yaşı, kuşak seviyesi, milli sporcu olup/olmama durumuna göre empati becerileri arasında anlamlı bir farklılık göstermediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the empathy skills of senior athletes engaged in defense sports (judo, taekwondo and kickboxing) and to determine differences. The universe of the research consists of elite level athlete in judo, taekwondo and kickboxing branches in Ankara. The sample group consisted of 273 elite athletes judo blue, brown, 1. Dan and above (81), taekwondo 2. Gıp, 1 Gup, 1. Dan and above (71) and kick boxing light brown, dark brown, 1. Dan and above (121) aged between 15-30, selected among randomly selected athletes with various degrees national or international who participated in tournaments throughout Ankara. In order to collect the data, a personal information form prepared according to the purpose of the study and Interpersonal Reactivity Index (IRI), which were developed by Davis (1983) and translated into Turkish by Engeler (2005) was used to measure the empathic skills of the athletes. Kolmogorov-Smirnov test was applied to determine whether the obtained data showed normal distribution and the skewness and skewness values were examined. In the research analysis, t-test, one-way anova analysis and post hoc tukey test, pearson correlation tests were used. As a result of the research, when the empathy skills of the elite athletes who are doing defense sports are examined according to the gender variable, it is seen that the female athletes are higher than the male athletes and this result is statistically significant. When the empathy skills of the athletes are examined according to the sports branch variable; Taekwondo sports athletes have a higher level of empathic thoughts compared to athletes engaged in kick boxing and this result is statistically significant. There was a statistically significant negative and significant relationship between the ages of the athletes and the personal disturbance sub-dimension. As a result, it was found that the elite athletes who were doing sport of defense differed according to the gender and sport branches and there was a significant relationship between the ages of the athletes and their empathy skills; It was concluded that there was no significant difference between empathy skills according to sports age, generation level, national athletes or not.