Savunma sporlarında zihinsel dayanıklılık ve başarı motivasyonlarının incelenmesi
Examination of mental toughness and success motivations in defense sports
  1. Tez No: 842347
  2. Yazar: KUDBETTİN UÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİH NURİ SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Zihinsel dayanıklılık ve başarı motivasyonu, birbiri ile ilişkili ve birbirini etkileyebilecek nitelikte iki kavramdır. Bu iki kavramda da zorluklar karşısında direnme ve başarılı olma gibi parametreler vurgulanmaktadır. Bu çalışmada savunma sporları yapan sporcuların zihinsel dayanıklılık ve başarı motivasyon düzeylerinin bazı değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. İlişkisel tarama deseni ile modellenen bu çalışmanın evrenini Türkiye'de en az bir yıldır savunma sporu ile uğraşan sporcular oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklemini; judo, karate ve taekwondo branşlarından toplam 379 (%45 kadın ve %55 erkek) sporcu oluşturmuştur. Çalışmada veri toplamak amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu, 14 maddeden oluşan 4 dereceli likert tipi Zihinsel Dayanıklılık Envanteri ve 40 maddeden oluşan 5 dereceli Sporcu Başarı Motivasyon Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistikler ile birlikte; Pearson korelasyon, regresyon, bağımsız gruplar T testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) tekniklerinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
MMental toughness and success motivation are two concepts that are interrelated and can affect each other. In both of these concepts, parameters such as resilience and success in the face of difficulties are emphasized. In this study, it was aimed to examine the mental toughness and success motivation levels of athletes doing self-defense sports in terms of some variables. The population of this study, modeled with the relational screening design, consists of athletes who have been engaged in self-defense sports for at least one year in Turkey. The sample of the study; A total of 379 (45% women and 55% men) athletes from the branches of judo, karate and taekwondo. In order to collect data in the study, a Personal Information Form prepared by the researcher, a 4-points Likert-type Mental Toughness Inventory consisting of 14 items, and a 5-points Athlete Success Motivation Scale consisting of 40 items were used. Along with descriptive statistics in the analysis of the data; Pearson correlation, regression, independent samples t-test, and one-way analysis of variance (ANOVA) techniques were used.