Sisplatinle indüklenen in vitro böbrek hücre hasarına hesperidinin koruyucu etkisinin araştırılması
Investigation of the protective effect of hesperidin on cisplatin-induced renal cell injury in vitro
- Tez No: 532726
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL FATMA YARIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Sunulan tez projesinin amacı, sisplatinle oluşturulan in vitro böbrek hücre hasarı modelinde hesperidin uygulamasının antienflamatuar etkisinin belirlenmesidir. Materyal ve Metot: Hesperidin uygulamasının olası antienflamatuar etkisi, Vero hücre mediumlarında IL-1β ve TNF-α konsantrasyonlarının ölçülmesi ile değerlendirildi. Bu amaçla, negatif kontrol hücre grubu (n=4), 50 μmol/l sisplatin eklenmiş hücre grubu (n=4), 40 μmol/l hesperidin eklenmiş hücre grubu (n=4) ve 50 μmol/l sisplatin+40 μmol/l hesperidin eklenmiş hücre grubu (n=4) olmak üzere dört grup oluşturuldu. Hücre canlılığı hücre sayım testi ile değerlendirildi. Uygulamalar sonunda hücre mediumlarında IL-1β ve TNF-α düzeyleri enzim bağlı immünosorbent analiz kitleri kullanılarak ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this thesis project is to determine the anti-inflammatory effect of hesperidin administration in a cisplatin-induced renal cell injury model in vitro. Material and Method: The possible anti-inflammatory effect of hesperidin administration was assessed by measuring IL-1β and TNF-α concentrations in Vero cell mediums. For this purpose, a negative control cell group (n = 4), a cell group with 50 μmol/l cisplatin (n = 4), a cell group with 40 μmol/l hesperidin (n = 4) and a cell group with 50 μmol/l cisplatin plus 40 μmol/l hesperidin (n = 4) were formed. Cell viability was assessed by cell count test. At the end of the experiments, IL-1β and TNF-α levels in cell mediums were measured using enzyme-linked immunosorbent assay kits.