Uluslararası mali sözleşmelerin hükmü
Provision of international financial contracts
- Tez No: 532725
- Danışmanlar: PROF. DR. SAHİP BEROJE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
İslam devletleriyle Müslüman olmayan devletler arasındaki mali sözleşmlerin hükülerinin bilinmesi hem genelde tüm Müslümanlar özelde Müslüman tücarlar açısından önem arz etmketedi.“Uluslararası Mali Sözleşmeler Hükmü”başlıklı tezimizde bir giriş üç bölümden oluşmaktadır. Tezimizde konular mukayeseli bir şekilde ele alınmıştır. Giriş bölümünde üç konu incilenmiş. İlk kısımda sözleşmenin ve sevrvetin tanımı ele alınmış. İkinci kısımda, İslam devleti, İslami olmayan devlet ve devlet mefhumu kavramları incelenmiş. Üçüncü olarak uluslararası ekonomik ilişkilerin ahlaki boyutu, İslam hukuku kurallarına uyma, mütekabiliyet ve en son uluslararası koşullar ilkesi dikkate alınarak, İslam'da uluslararası ekonomik ilişkileri düzenleyen hususlar tartışılmıştır. İkinci bölümde, faizli sözleşmenin tanımı, hükmü ve İslam devleti ile yabancı devlet arasındaki yapılana faizli sözleşmlerin hükmü ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, borsanın tanımı, yönetişimi, bankalar arası para transferleri ile ilgili kurallar ve uluslararası döviz sözleşmeklerindeki tarihleme kuralı ele anmıştır. Uluslararası Hizmet Sözleşmelerinin ikinci bölümünde üç başlığa yer verilmiştir. Birinci başlık altında Uluslararası Hizmet Sözleşmelerde yönetilen krediye karşı banka faizi alma kararı ve IMF'den borçlanma kararı ele alınmştır. Ticaret Sigortaları Kanunu'nun ikinci bölümünde ise, sigorta sözleşmesinin tanımı, menşei, türleri ve kararı işlenmiştir. Elektronik sözleşmelerin üçüncü bölümünde, sözleşmelerin türleri, hükümleri, yazım yöntemi ve benzer araçlar için sözleşme kuralı, ve modern iletişim yöntemi üzerinde sözleşme kuralı ve internet sitelerinde yapılan sözleşmenin sona ermesi üzerinde yapılan sözleşmler incelenmiştir. Bu bölümde ayrıca uluslararası mali tazminat sözleşmelerinin hükümleri ele alınmıştır. İkinci bölümde kiraya sözleşmesi tartışılmıştır. Burada Kira sözleşmesinin yasallığı açıklanmış, akabinde genel olarak uluslararası kiralama sözleşmesinin kuralları ve kiraya veren ile yabancı kiracı arasındaki kira sözleşmesi ve yabancı kiralayan ile kiralayan arasındaki ilişki incelenmiştir. Ayrıca bir yabancıyı, kendi dinleriyle ilgili bir çalışma yapmaya ve yabancı için özel bir ücret de olsa Müslüman bir yabancının işe alınma kuralı ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, Uluslararası Finans II Ajansı'nın (IFA) sözleşmesi hakkında Ajans sözleşmesini bilerek, meşruiyetini ve Uluslararası Finans Ajansı (IFA) sözleşmesinin yönetimini göstererek bunun nasıl olacağı hakkında incemeler yaptım. Dördüncü bölümde ise, uluslararası tedarik sözleşmesini inceledim. Burada tedarik sözleşmesinini esasları ve uluslararası tedarik sözleşmesinin nasıl sağlanacağı hakkında izahatlarda bulundum.
Özet (Çeviri)
Praise be to Allah, Lord of the Worlds, and prayers and peace be upon our master Muhammad and his family and companions After:- The letter entitled (Provisions of International Financial Contracts) is a Comparative Jurisprudence study, it contains of introductory chapter and three other major chapters:- The introductory chapter includes three section. The first section I talked about the definition of language, language and definition of money. In the second section, I talked about the Islamic view of the globe. Which I talked about the concept of the Islamic state and the non-Islamic state, and the concept of the state treaty. The third section discusses the most important principles governing the international economic relations in Islam, namely, taking into account the moral dimension of international economic transactions, adherence to the rules of Islamic law, reciprocity and the principle of the most international condition. The first chapter deals with the definition of the contract of sale in terms of language and terminology, its legitimacy, and the statement of the rule of dealing with selling and buying between the Islamic state and the foreign state. In the second section, it discusses the definition of usury contract, and its rules, and international usury rule. In the third section, I talked about the definition of exchange, its rule, the rule of bank transfers, and the rule of dating on the international exchange contract. In the second chapter on International Services Contracts, it included three section, in the first section I talked about the contract of the international loan. It defined and governed the ruling on taking bank interest against the loan and the ruling on borrowing from the IMF. In the second section of the Commercial Insurance Law, the definition of insurance contract, its origin, types and ruling was defined. In the third section of the electronic contracts, the types of contracts, their provisions, and the rule of contracting for the method of writing and similar means, and the rule of contracting on the modern method of communication, and the rule of contracting concluded through the Internet sites rice on the key to acceptance. In the third chapter I talked about the provisions of contracts of international financial compensation. This chapter contains of four section. In the first section I about the contract of international partnership. I explained the company and its old and contemporary types and provisions. In the second section, I discussed international rental contract, I defined the international rental contract contract, I explained its legality, and I explained the ruling of the international rental contract. Then the lease contract between the lessor and the foreign tenant, between the foreign IV lessor and the Muslim tenant, To perform a work related to their religion, and the rule of hiring a Muslim foreigner if he is a special foreigner. In the third section, I talked about the contract of the International Finance Agency (IFA), knowing the Agency's contract and demonstrating its legitimacy and the governance of the International Finance Agency (IFA) contract. In the fourth section, I talked about the international supply contract. I defined the contract of supply and then I explained the provision of the international supply contract. Our last prayer is praise to Allah, Lord of the Worlds